خبر فوری

وزیر خارجه آمریکا: از دید ما اسد در دولت آینده جایی ندارد

وزیر خارجه آمریکا: از دید ما اسد در دولت آینده جایی ندارد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به ایتالیا، روز پنجشنبه در رم با ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن دیدار و گفتگو کرد.

موضوع گفتگوی دو طرف حل بحران سوریه بود.

آقای کری در این دیدار بر ضرورت حل هرچه سریعتر این بحران تاکید کرد.

وی همچنین به همراه همتای اردنی اش راههای تشکیل یک دولت انتقالی را مورد بررسی قرار داد.

وزیر امور خارجه آمریکا با بین اینکه از دید او بشار اسد جایی در دولت انتقالی نخواهد داشت، گفت: «وزیر خارجه با ما همکاری می کند تا تمام طرف های درگیر در پای میز مذاکره حاضر شوند. به این ترتیب می توانیم یک دولت انتقالی موثر مرضی الطرفین تشکیل دهیم. از دید ما رییس جمهور اسد در این دولت انتقالی نقشی نخواهد داشت.»

یکی دیگر از مسایلی که در این دیدار از سوی وزیران خارجه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت، موضوع پناهجویان سوری در اردن بود.

آقای جوده در اینباره گفت: «در حال حاضر ده درصد از جمعیت ساکن در اردن را پناهجویان سوری تشکیل می دهند. انتظار می رود که این رقم تا پایان سال جاری به 20 تا 25 درصد برسد. و احتمالا تا نیمه سال 2014، چهل درصد از جمعت اردن، پناهجویان سوری خواهند بود.»

از آغاز درگیری ها در سوریه، دولت اردن بیش از پانصد و بیست هزار پناهجو سوری را در خاک خود اسکان داده است.

به این ترتیب به طور متوسط روزانه دو هزار سوری به اردن پناه آورده اند.

به گفته آقای کری، دولت آمریکا صد میلیون دلار دیگر برای کمک به پناهجویان سوری اختصاص داده که از این میان 43 میلیون دلار مستقیما به دولت اردن پرداخت می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.