خبر فوری

پرواز موفقیت آمیز جدیدترین هواپیماهای نظامی بدون سرنشین آمریکا

پرواز موفقیت آمیز جدیدترین هواپیماهای نظامی بدون سرنشین آمریکا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اولین پرتاب موفقیت آمیز مدل جدیدی از هواپیماهای نظامی بدون سرنشین، یک روز تاریخی را برای ارتش ایالات متحده آمریکا رقم زد.

این پهباد که ابعاد یک هواپیمای واقعی را دارد و برد فوق العاده آن به چهار هزار کیلومتر می رسد، روز سه شنبه از یک ناو هواپیمابری نیروی دریایی آمریکا پرواز کرد. این هواپیما با بالهای خفاش مانند، ایکس-۴۷بی نامگذاری شده است.

جیمز لوئیس، از مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی می گوید: «در آینده جنگ ها به این طریق انجام خواند شد. این برای جان انسان یا خلبان خطر کمتری دارد اما برعکس برای پرتاب بمب موثرتر خواهد بود.»

پیشرفت های نظامی هواپیماهای بدون سرنشین، نگرانی سازمان دیده بان حقوق بشر را در پی داشت. این سازمان در گزارش سال گذشته اش خواستار “ممنوعیت پیشگیرانه از توسعه” این نوع ابزار شد.

آمریکا در حال حاضر در افغانستان و مناطق قبایل نشین پاکستان از پهپادهای نظامی استفاده می کند. پیشرفت های نظامی اخیر، نگرانی سازمان دیده بان حقوق بشر را در پی داشته است. این سازمان در گزارش سال گذشته اش خواستار “جلوگیری پیشگیرانه از توسعه” این نوع هواپیماهای بدون سرنشین شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.