خبر فوری

ونزوئلا رویارو با دو بحران: ناامنی و کمبود کاغذ توالت

ونزوئلا رویارو با دو بحران: ناامنی و کمبود کاغذ توالت
اندازه متن Aa Aa

ناامنی در ونزوئلا بویژه در شهر کاراکاس، پایتخت این کشور، موجب شده دولت تازه به روی کار آمدۀ نیکولاس مادورو به ارتش پناه بیاورد. به دستور دولت ونزوئلا، بیش از سه هزار سرباز ارتش این کشور در خیابان های شهر کاراکاس که به سومین شهر خطرناک دنیا مشهور است، مستقر شده اند تا شهروندان را از خشونت و حملات تبهکاران محافظت کنند. این برنامه در قالب طرحی به نام “نقشۀ امنیت وطن” به اجرا گذارده شده است.

ژنرال آنتونیو بوناویداس، فرماندۀ این عملیات در ناحیۀ “پتاری” که یکی از خطرناک ترین محلات است، می گوید: “پلیس ملی بولیواری هم به این طرح پیوسته است. ارتش و پلیس با تمام وجود بر این مهم متمرکز شده اند. برای محافظت از ساکنان پتاری و تضمین امنیت آنها، و دیگر ایالت ها میراندا و شهرهای دیگر، و با روح و جان در این عملیات شرکت می کنیم.”

مخالفان دولت تازه کار نیکولاس مادورو، باز کردن پای ارتش و نظامیان برای تامین امنیت در شهرهای این کشور را بی فایده می دانند. به گفتۀ این مخالفان، این وظیفۀ ارتش نیست بلکه پلیس و دستگاه قضایی باید وظیفۀ خود را درست انجام بدهد.

دولت ونزوئلا می گوید پلیس به تنهایی قادر به تامین امنیت در این کشور نیست. کشوری که سازمان ملل متحد آن را پنجمین کشور خطرناک دنیا از لحاظ عدم امنیت دسته بندی کرده است. در ونزوئلا، تنها در سال گذشته، بیش از ۱۶ هزار نفر قربانی این خشونت ها شده اند. این رقم از هر سرانۀ ۱۰۰ هزار نفری، بیش از ۵۵ نفر را شامل می شود. بر اساس اعلام نظر ناظران بین المللی، این رقم بیشتر است و به گفتۀ سازمان ملل، در سال گذشته تعداد قربانیان، ۲۱ هزار نفر گزارش شده اند. نرخ قتل در ونزوئلا را ناظران سازمان ملل، ۷۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفرجمعیت اعلام کرده اند.

علاوه بر مشکل عدم امنیت، باید مسالۀ کمبود شدید مواد غذایی و بهداشتی را نیز اضافه کرد. ونزوئلا که یکی از صادر کنندگان مهم نفت است، با مشکل فقر نیز روبرو است. فروشگاهها خالی از مواد غذایی است و مردم حتی برای تامین موادی مانند کاغذ توالت باید هفته ها انتظار بکشند.

این شهروند ونزوئلایی می گوید مدت دو هفته، همه جا را برای یافتن این ماده بهداشتی جستجو کرده و سرانجام، توسط نیروهای ارتش به این فروشگاه برای تهیۀ آنچه که می خواسته، راهنمایی شده است.

دولت اما تمامی این کاستی ها را متوجه مخالفان کرده و می گوید یک کارزار از سوی مخالفان برای بی ثبات کردن کشور به راه افتاده است. وزیر بازرگانی ونزوئلا در گفتگو با رسانه ها قول داده که این کمبودها بزودی رفع شود.

وی می گوید: “طی چند روز پیش رو، مایحتاج اولیه از جمله کاغذ توالت و دیگر مواد بهداشتی وارد خواهد شد و از روز جمعه توزیع این مواد را برای رفع نیاز مردم آغاز می کنیم و سپس برای یک هفتۀ بعد اقدام خواهیم کرد.”

آرد و گوشت هم از قفسه های فروشگاههای مواد غذایی پرکشیده و مردم به سختی این مواد را تهیه می کنند. دولت ونزوئلا شرکت های تولید کنندۀ مواد غذایی را به احتکار متهم می کند و بهمین دلیل، رییس جمهوری این کشور روزسه شنبه، به این شرکت ها هشدار داده است.

از آغاز دورۀ ریاست جمهوری نیکلاس مادورو یکماه می گذرد و ناظران می گویند وی تاکنون موفق به رفع مشکلات مردم در تامین نیازهای اولیه و امنیت آنها نشده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.