خبر فوری
This content is not available in your region

نگاهی دوباره به چگونگی جان باختن محمد الدوره پس از۱۳ سال

نظرها
نگاهی دوباره به چگونگی جان باختن محمد الدوره پس از۱۳ سال
اندازه متن Aa Aa

۱۳ سال پس از جانباختن محمد الدوره نوجوان فلسطینی که در سال ۲هزار در نوار غزه در تبادل آتش میان نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان فلسطینی کشته شد، هنوز هم بحث هایی پیرامون چگونگی کشته شدن او مطرح است و شبکه دو تلویزیون فرانسه دوباره به این موضوع پرداخته.
تصویر کشته شدن محمد هنگامی که در پشت پدر خود مخفی شده بود تا از تبادل آتش میان نیروهای دفاعی اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در امان باشد، از سوی تصویربردار عرب شبکه دو تلویزیون فرانسه ضبط و از این شبکه پخش شد که حاکی ازآن بود که محمد الدوره بر اثر شلیک نظامیان اسرائیلی کشته شده است.
اما دولت اسرائیل مدعی شد که این فیلم ساختگی و برای ضربه زدن به وجهه بین المللی اسرائیل، طراحی شده است. در سال ۲۰۰۷ میلادی دفتر مطبوعاتی دولت اسرائیل رسماً اعلام کرد که براساس تحقیقات و استشهاد مراجع درمانی و قانونی، ادعای شبکه دو تلویزیون فرانسه، خلاف واقع بوده و گلوله از پشت سر یعنی جایی که شبه نظامیان فلسطینی مستقر بودند به این نوجوان برخورد کرده است.
در تازه ترین اظهار نظر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل در این باره گفت: “ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد شبهاتی درباره مرگ محمد الدوره مطرح است، چون او پس زخمی شدن حرکت کرده و اساسا نمی دانیم بعد از آن چه بر سر او آمده؛ از این گذشته جهت شلیک گلوله نیز معلوم نیست.”
جمال الدوره پدر محمد هم گفت:“هر سال اسرائیلی ها یک چیز می گویند. یک بار آنها گفتند که محمد زنده مانده و بعد کشته شده و یک بار دیگر گفتند با گلوله فلسطینی ها کشته شده است. همچنین یک بار دیگر آنها از من فیلمبرداری کردند به این عنوان که ما اسرائیلی بودیم و فلسطینی ها بر روی ما آتش گشودند. من واقعا نمی دانم چه بگویم.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.