خبر فوری
This content is not available in your region

دولت ایسلند درباره عضویت در اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار می کند

نظرها
دولت ایسلند درباره عضویت در اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار می کند
اندازه متن Aa Aa

دولت جدید ایسلند با توقف مذاکره با بروکسل درباره عضویت در اتحادیه اروپا، از سرگیری آن را منوط به نتیجه همه پرسی در این باره کرد.

نظرسنجیهای مختلف حاکی از آن است که اغلب مردم ایسلند مخالف عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا هستند.

از طرفی دو حزبی که در نتیجه انتخابات ماه گذشته میلادی برای تشکیل دولت با یکدیگر ائتلاف کرده اند هم مخالف عضویت در این اتحادیه هستند.

نخست وزیر جدید ایسلند که کار خود را از پنجشنبه آغاز می کند می گوید که تاریخی برای این همه پرسی تعیین نشده است اما گزارشی درباره رابطه با اتحادیه اروپا برای ارائه به پارلمان آماده شده است. چرا که اوضاع نسبت به زمانی که ایسلند برای عضویت در این اتحادیه درخواست کرده بود بسیار تغییر پیدا کرده است.

بحران اقتصادی و بانکی سال 2008 منجر به ورشکستی اغلب بانکهای بزرگ ایسلند شد و پس از آن بود که این کشور در سال 2009 برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست خود را ارائه کرد. اما بحران اقتصادی جاری در اروپا منجر به تغییر نظر بسیاری از ایسلندیها در این باره شده است.

در آن زمان بیرون بودن این کشور از منطقه مالی یورو به ایسلند این آزادی عمل را داد که به منظور افزایش درآمدهای صادراتی دست به کاهش شدید ارزش واحد پول خود بزند.

مردم ایسلند عمدتا نگران هستند که در صورت عضویت در اتحادیه اروپا صنعت شیلات کشورشان که بسیار قدرتمند است، با محدودیتهایی مواجه و در نتیجه ضعیف شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.