وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شصتمین سالگرد فتح اورست

شصتمین سالگرد فتح اورست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

به مناسبت شصتمین سالگرد فتح بلندترین قله جهان یعنی اورست، مراسمی در کاتماندو، پایتخت نپال برگزار شد.

قله اورست برای اولین بار در تاریخ 29 می 1953 برابر با هشتم خرداد ماه 1332 خورشیدی توسط ادموند هیلاری از زلاند نو و تنزینگ نورگای فتح شد و در این مراسم کوهنوردان و مدعوین مجمسه دو فاتح اورست را گلباران کردند.

پس از فتح اولیه اورست، چهار هزار کوهنورد دیگر هم در سال های بعد موفق به صعود به این قله شدند و اورست به یکی از منابع درآمدی مردم فقیر نپال تبدیل شد.

اما در مورد اینکه چه کسی به راستی برای اولین بار موفق به فتح اورست شده است، حرف و حدیث هایی وجود دارد و این حرف و حدیث ها از زمانی به وجود آمد که یک ماجراجوی استرالیایی بنام دانکن چِسل اعلام کرد که با شواهدی که به دست آورده، اولین فردی که موفق به فتح اورست شده کوهنوردی بریتانیایی به نام اندرو ارواین بوده است.

گفته می شود که ارواین و همراهش، جرج مالوری در سال 1924 یعنی تقریبا سی سال قبل از ادموند هیلاری به اورست صعود کرده اند و این دو کوهنورد دوربینی به همراه داشته اند که در صورت پیدا شدن می تواند زوایای پنهان این مسئله را آشکار سازد.