خبر فوری
This content is not available in your region

رشد اقتصادی اولویت کمیسیون اروپا

رشد اقتصادی اولویت کمیسیون اروپا
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا در نشست روز چهارشنبه خود در بروکسل با اولویت دادن به سیاستهای رشد نسبت به سیاستهای ریاضتی، در قبال سیاستهای مالی برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نرمش بیشتری نشان داد.

کمیسیون با هدف کمک به شکوفایی اقتصادی اروپا به برخی کشورها در اجرای سیاستهای ریاضتی مهلت بیشتری اعطا کرد تا زمینه لازم برای تقویت رقابت پذیری اقتصاد اروپا فراهم شود. ژوزه مانوئل باروسو رییس این کمیسیون با تصریح بر لزوم همکاری همگانی برای غلبه بر بحران سه ساله اقتصادی گفت: « این مفهوم اجماع اروپایی است. من از همه می خواهم که در حول این موضوع متحد شوند. ما باید این عقیده که سیاستها باید از یک یا دو کشور تحمیل شوند را کنار بگذاریم. ما نیازمند اجماعی هستیم که همه اروپا را در بر بگیرد.»

بدین ترتیب اتحادیه اروپا به کشورهای فرانسه و اسپانیا به ترتیب دومین و چهارمین اقتصاد برتر منطقه پولی یورو دو سال بیشتر زمان داد تا کسری بودجه خود را به سطح مورد نظر اتحادیه اروپا یعنی کمتر از سه درصد تولید ناخالص داخلی کاهش دهند.

رییس کمیسیون اروپا انتظارات از فرانسه را بالا دانست و ابراز امیدواری کرد این فرصت دو ساله بتواند در ترمیم ضعف رقابت پذیری اقتصاد این کشور موثر باشد.

لهستان و اسلوونی هم از یک فرصت دو ساله بیشتر برخوردار شدند این درحالی بود که به هلند و پرتغال تنها یکسال بیشتر زمان داده شد.

مجارستان، ایتالیا، رومانی، لتونی و لیتوانی هم در زمره کشورهایی بودند که کمیسیون با وجود خلف وعده این کشورها در کاهش دادن کسری بودجه شان، از ادامه اعمال سیاستهای تنبیهی در قبال آنها صرفنظر کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.