خبر فوری

تغییر فضای مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

تغییر فضای مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخستین مناظره ی انتخاباتی و تلویزیونی هشت نامزد یازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی برگزار شد، که فضای مناظره در قیاس با چهار سال گذشته متفاوت و هدایت شده به نظر می رسید.

مناظره های چهار سال پیش بین محمود احمدی نژاد و سه تن از نامزدهای انتخابات یعنی میر حسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی بعد ها با انتقاد آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روبرو و او در نطقی خواستار تغییر فضای مناظره های زنده تلویزونی شد.

مناظره روز جمعه به گونه ای برگزار شد که فضایی برای بحث رو در روی نامزدها با یکدیگر فراهم نبود. در جریان رقابت های انتخاباتی خرداد ماه سال ۱۳۸۸، مناظره های تلویزیونی با حضور دو نامزد در هر نوبت برگزار می شد و نامزدها ضمن آنکه فرصت بیشتری برای اظهار نظر داشتند، با یکدیگر به بحث می پرداختند.

این بار قرار بر این شد که سه مناظره زنده انتخاباتی با حضور تمامی نامزدها برگزار شود و در نخستین دور نامزدها به پرسش های اقتصادی پاسخ گفتند.

پس از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی از سوی شورای نگهبان، فضای انتخابات در ایران اندکی روبه سردی گرایید و نیروهای اصلاح طلب یا منتقد وضع موجود هنوز به جمع بندی دقیق پیرامون شرکت در انتخابات نرسیده اند.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو تن از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات چهار سال پیش ریاست جمهوری ایران، هم اکنون در حصر به سر می برند و بسیاری از چهرهای اصلاح طلب یا مخالف وضع موجود نیز زندانی هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.