خبر فوری
This content is not available in your region

محمود عباس نخست وزیر جدید دولت فلسطینی را معرفی کرد

محمود عباس نخست وزیر جدید دولت فلسطینی را معرفی کرد
اندازه متن Aa Aa

رامی حمدالله، اقتصاددان تحصیلکرده در بریتانیا، از طرف رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مامور تشکیل دولت شد.

محمود عباس، رئیس این تشکیلات آقای حمدالله را که رئیس دانشگاه النجاح در نابلس است به عنوان نخست وزیر جدید دولت فلسطینی معرفی کرد.

سلام فیاض، نخست وزیر سابق دولت فلسطینی سه ماه قبل در پی اختلاف نظرها با محمود عباس استعفا کرد که همان طور که انتظار می رفت این استعفا از طرف آقای عباس پذیرفته شد.

حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، انتصاب نخست وزیر جدید را «غیرقانونی» خوانده و آن را تهدیدی برای گفتگوهای آشتی بین فلسطینیها قلمداد کرده است.

سخنگوی حماس می گوید: «این دولت عینا مثل دولتهای قبلی است و روی کار آمدن آن بخشی از تغییراتی است که محمود عباس در سالهای تفرقه ایجاد کرده است. این دولت مشکلی را حل نمی کند و منجر به اتحاد فلسطینیها نمی شود. روی کار آمدن این دولت از طریق شورای قانونگذاری صورت نگرفت به همین دلیل فعالیت آن غیرقانونی است. از طرفی، دولت جدید بر خلاف توافقنامه های دوحه و قاهره بخشهای گوناگون مردم فلسطین را نمایندگی نمی کند.»

رهبران فلسطینی که هر یک کنترل بخشهای مختلفی از سرزمینهای فلسطینی را در اختیار دارند از آغاز سال جاری میلادی به ابتکار رئیس جمهوری مصر گفتگوهای غیرمستقیم برای آشتی ملی را آغاز کردند.

جنبش فتح به رهبری محمود عباس و جنبش حماس به رهبری خالد مشعل ماه گذشته در نشستی از موافقت بر سر تشکیل «دولت وحدت ملی» خبر داده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.