وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

استانبول ناآرامترین شب خود را سپری کرد

استانبول ناآرامترین شب خود را سپری کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یکشنبه شب، منطقه بشیکتاش استانبول شاهد شدیدترین درگیریهای چند روز اخیر بین معترضان و پلیس ضدشورش در ترکیه بوده است.

نیروهای پلیس با خودروهای آبپاش و گاز اشک آور به مصاف معترضان رفتند.

به گفته اتحادیه پزشکان ترکیه حدود پانصد مجروح در سه روز گذشته در بیمارستانهای استانبول مداوا شده اند.

مخالفان نیروهای پلیس را متهم کرده اند که با برخورد خشونت آمیز با تحصن کنندگان در پارک استانبول باعث شدند که اعتراضات آرام آنها تبدیل به جنبشی فراگیر شود. تاکنون بیش از 1500 نفر بازداشت شده اند.

در شهر ازمیر، معترضان به دفتر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه حمله کردند.

رجب طیب اردوغان، رهبر این حزب و نخست وزیر ترکیه، گفته است که مخالفان سکولار او با تحریک «اوباش» قصد دارند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از این اعتراضها بهره برداری سیاسی کنند.

آقای اردوغان تاکید کرده است که با وجود تظاهرات برنامه تخریب پارک در میدان تقسیم و ساخت مجتمع تجاری-فرهنگی در این میدان طبق برنامه پیش خواهد رفت.

در جریان درگیریهای شبانه در آنکارا پلیس دست کم 200 نفر را بازداشت کرد.

اعتراضهای اخیر در ترکیه از تجمع کوچکی در میدان تقسیم استانبول در مخالفت با تخریب پارک عمومی استانبول آغاز شد. اما این اعتراض کوچک به سرعت به نقاط دیگر شهر و شهرهای بزرگ ترکیه سرایت کرد و بسیاری از افرادی که از دولت ناراضی بودند به معترضان پیوستند.

خیلی زود ابراز نارضایتی نسبت به تخریب پارک، جایش را به فریادهای اعتراضی نسبت به سیاستهای دولت داد.

عده ای نسبت به آن چه اسلامی شدن ترکیه سکولار می خوانند نگران هستند و عده ای از «حمایت بیش از حد» دولت رجب طیب اردوغان از مخالفان مسلح بشار اسد در جنگ داخلی سوریه ناخشنودند.