وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تنوع رویکردهای هنری معاصر در دوسالانه هنری ونیز

تنوع رویکردهای هنری معاصر در دوسالانه هنری ونیز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پنجاهمین دوسالانه هنری ونیز که اغلب از آن بعنوان المپیک هنرمندان معاصر یاد می شود، ۸۸ کشور نمایشگاههایی در پاویونهای باغ «جاردینی» و ساختمان «ارسنال» و داخل شهر ونیز برپا خواهند کرد.

گیلاد راتمن، هنرمند اسراییلی ۳۸ ساله ساکن شهر نیویورک، به نمایندگی از اسراییل در دوسالانه امسال ونیز حضور دارد. چیدمان او که با تکیه بر خصوصیات محل نمایش ساخته شده، «کارگاه» نام دارد و براساس سفری خیالی و زیرزمینی از اسراییل به ونیز طراحی شده است.

گیلاد راتمن می گوید: «کار من هنر سیاسی به معنی طرفداری از موضعی خاص نیست اما اکنون روی موضوع مقاومت و مهاجرت کار می کنم و این درونمایه، به جایی که از آن می آیم ارتباط دارد، اما این تونل ها را در تمام طول تاریخ داشته ایم.»

سارا زه، هنرمند و مجسمه ساز آمریکایی ۴۴ ساله، اثر خود به نام «نقطه سه گانه» را در بخش هنر ایالات متحده امریکا به نمایش گذاشته است. هنرمند در این کار عنصرهای متنوعی از محیط شهری و طبیعی ونیز را با هم تلقیق کرده تا زیبایی رسیدن به تعادل را آنطور که در طبیعت رخ می دهد، نمایش دهد. در اثر وی، شکنندگی این حالت تعادل نیز بخوبی نمایان است.

در پاوییون مربوط به هنر بریتانیا، جِرِمی دِلِر، در چیدمانی هنری متشکل از شش اتاق، با نمایش پرنده سنقر خاکستری، پرنده ای کمیابی که توسط شاهزاده هَری در سال ۲۰۰۷ شکار شد، اثری در نقد حاکمیت سرمایه داری و ثروت خلق کرده است.

باران طلایی اسطوره باستانی یونان دانا الهام بخش وادیم زاخاروف، هنرمند روسی بوده است. در این چیدمان، زنان تلاش می کنند با چتر از خود در برابر باران سکه های طلا که از سقف پایین انداخته می شوند، محافظت کنند. به مردها اجازه داده نمی شود از سالن طبقه پایین عبور کنند.

دولت چین به هنرمند ناراضی، آیوِیوِی، اجازه سفر به ونیز را نداده است. اما حضور او بسیار محسوس است. بخشی که به کار او اختصاص داده شده است S.A.C.R.E.D نام دارد و همانند آهنگ هوی متال او «دام اس» (Dumbass) ماجرای حبس ۸۱ روزه او را بازگو می کند.

در این چیدمان، متشکل از شش جعبه فولادی پرهیبت، تعدادی دیوراما ساخته شده که هر کدام جزییات بازدداشت او را نشان می دهد.

ساخت S.A.C.R.E.D و انتقال آن از چین به کلیسای سنت آنتونین ونیز مخفیانه انجام گرفته است.

دوسالانه ونیز از از روز ۱۱خرداد آغاز شده و تا سوم آذرماه ادامه خواهد داشت.