خبر فوری
This content is not available in your region

طغیان رودخانه ها در چند کشور اروپایی

نظرها
طغیان رودخانه ها در چند کشور اروپایی
اندازه متن Aa Aa

طغیان رودها باعث جاری شدن سیل در روزهای اخیر در چند کشور اروپایی شده است. در “درسدن” و در نواحی شرقی،آلمان ها سعی در مقابله با طغیان رود “اِلبه” کردند، رودی که ارتفاع سطح آب آن امروز به حدود 9 متر رسید. طغیانی این رود از سال 2002 تا به امروز بیسابقه بوده است.

هزاران نفر در این ناحیه مجبور به تخلیه خانه هایشان شده اند و سربازان و داوطلبان با کیسه های شن به مقابله با بدترین سیل یک دهه اخیر منطقه خود شتافته اند.

یکی از ساکنان درسدن می گوید:“ترس و ناامنی بسیاری حس می شود اما رفتار مردم عالی است و همه کنار هم هستند.”

اما طغیان رود “اِلبه” پیش از آن که به آلمان برسد در جمهوری چک هشت قربانی گرفت و حدود 19 هزار نفر را مجبور به تخلیه خانه هایشان کرد.

طغیان رود “اِلبه” در نزدیکی مرز چک با آلمان با ارتفاع 10.5 متر روز پنجشنبه نیز ادامه یافت. چنین ارتفاع آب برای البه در این نواحی فقط حدود نیم متر کمتر از سال 2002 است.

شکسته شدن موج شکن باعث وارد آمدن خسارت و آسیب دیدن یک کارخانه شیمیایی در شمال پراگ شد. کارکنان و مواد شیمیایی پیش تر تخلیه شده بودند و به کسی آسیبی نرسید اما چندین روستا و شهر کوچک و هکتارها مزارع را آب فرا گرفت.

در پراگ، پایتخت جمهوری چک، رود “ولتاوا” پس از پنج روز کمکی آرام گرفت، باعث آرامش ساکنان ساحل رود شد تا آنان به تمیز کردن و ترمیم خرابیهای ناشی از سیل بپردازند.

به جز جمهوری چک، طغیان “دانوب“، مجارستان و اتریش را نیز بی نصیب نگذاشت. خشم دومین رود بزرگ قاره سبز، در باواریای آلمان خرابیهایی برجای گذاشت.

در اتریش در حوالی وخائو، منطقه انگورپرور در شرق وین، سیل باعث قطع شدن تماس بسیاری از اهالی با یکدیگر شد و آنان را از الکتریسته و آب آشامیدنی محروم کرد.

گذر رود دانوب از براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی، مثل همیشه آرام نبود. انتظار می رود ارتفاع آب این رود امروز حداقل ده سانتیمتر افزایش یابد.

در بوداپست مجارستان شرایط چندان بهتر از دیگر کشورها نبود. مجارهای ساحل نشین رود دانوب نیز باید آماده افزایش سطح آب باشند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.