خبر فوری

معترض ترک: با اتحاد به آزادی می رسیم

معترض ترک: با اتحاد به آزادی می رسیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مخالفان دولت ترکیه شنبه شب را هم در چادرهایی که در میدان تقسیم برپا کرده اند به روز رساندند.

معترضان، به وضعیت سیاسی موجود انتقاد دارند خواستار کناره گیری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از قدرت هستند. در مقابل آقای اردوغان می گوید که تا انتخابات بعدی از قدرت کناره گیری نمی کند.

یکی از معترضان می گوید: «همه مردم زیر یک چتر گرد آمده اند، ما متحدیم نه فقط علیه دولت بلکه هر کسی می خواهد آزادی هایش را بدست بیاورد. با این همبستگی همه می توانند آزادی هایی را که می خواهند به دست بیاورند.»

و دیگری می افزاید: «همه چیز بدتر می شود چون سخنرانی اردوغان با عصبانیت و نفرت همراه بود. ادبیات او خطاب مردم ادبیات عصبی ای است.»

در مقابل، آقای اردوغان با تاکید بر اینکه با «خشونت و وحشیگری و هر حرکتی که آزادی دیگران را تهدید کند» مخالف است گفت که از صمیم قلب پذیرای کسانی خواهد بود که به سازوکارهای دموکراتیک پایبند هستند.

اما سخنرانی نخست وزیر ترکیه نه تنها آتش خشم مخالفان را فروکش نکرد بلکه عصبانیت آنها را نیز برانگیخت و دهها هزار نفر را به خیابان های این کشور کشاند.

در آنکارا شنبه شب حدود پنج هزار نفر به خیابان ها آمد و علیه دولت شعار دادند.

پلیس برای متفرق کردن مخالفان اقدام به استفاده از گاز اشک آور کرد. در جریان درگیری میان دو طرف در آنکارا دهها نفر زخمی شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.