خبر فوری
This content is not available in your region

بریتانیا میزبان نشست «گروه هشت»

نظرها
بریتانیا میزبان نشست «گروه هشت»
اندازه متن Aa Aa

دوشنبه و سه شنبه بریتانیا در بلفاست میزبان سران هشت کشور صنعتی دنیاست، کشورهایی که عملا نبض اقتصاد و به تبع آن، سیاست جهانی را در دست دارند و وضعیت کنونی دنیا به زعم مخالفان جهانی شدن، نتیجه تفکرات و سیاستهای آنهاست.

یکی از معترضان به این نشست می گوید: «آنها نشستهای بیشماری را به دلخواه خود برگزار کرده اند. واقعا برای من اهمیتی ندارد ولی باید شفاف باشند برای اینکه تصمیمات آنها بر زندگی ما تاثیر می گذارد.»

برای دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و همتای کانادایی اش، استفان هارپر، طرح مسئله «فرار مالیاتی» در این نشست اولویت دارد. رسوایی ها و افشاگری های چند ماه اخیر در این مورد فشار را بر سران کشورها افزایش داده است.

آمارها نشان می دهند فرارمالیاتی سالانه دو هزار و سیصد میلیارد یورو برای کشورهای دنیا هزینه دارد و این درحالیست که میزان پولهای مخفی سپرده گذاری شده دربهشت های مالیاتی حدود بیست و چهارهزار میلیارد یورو تخمین زده می شود.

دولتهای اروپا، بر اثر فرارهای مالیاتی هزار میلیارد یورو در سال از دست می دهند. شرایطی ناگوار برای باقی شهروندان و مالیات دهندگانی که سیاستهای ریاضتی دولتها بیش از حد بر دوششان سنگینی می کند.

مسئله ای که در نشست ماه مه سران هم مورد توجه بود و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا را در همان بدو ورود به واکنش واداشت. او گفت:
«هدف ما اطمینان از این مسئله است که اگر نرخ مالیاتها را تعیین کردیم شرکتها مالیات خود را بپردازند این یعنی همکاری بین المللی و تقسیم کردن اطلاعات مالیاتی. این اولویت من در نشست گروه هشت است و مهم است مطمئن شویم اولویت اتحادیه اروپا هم بشود.»

یکی از چالش های سران سیاسی کشورها تبیین استراتژی بهینه سازی مالیاتی شرکتهای چند ملیتی است، شرکتهایی که در کشورهایی که سودهای کلان می برند، مالیات ناچیزی می پردازند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در واکنش به این موضوع در اختتامیه نشست قبلی گفت: «باید تدابیری اتخاذ کنیم تا شرکتها در محل ثبت خود مالیات بیشتری بپردازند. برای رسیدن به این وضعیت باید با بهشت های مالیاتی هم مبارزه کنیم.»

واقعیت این است که شرکتهای بزرگی نظیر استارباکس، اَپِل، گوگل و آمازون طی ماههای گذشته با دور زدن قانون سعی کرده اند مالیات پرداختی خود در اروپا و آمریکا را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهند، مسئله ای که در این دوران بحران اقتصادی، بر درآمد دولتهای اروپایی تاثیرگذار بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.