خبر فوری

اردوغان معترضان را با دست پس می زند با پا پیش می کشد

اردوغان معترضان را با دست پس می زند با پا پیش می کشد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است که طرح تخریب پارک گزی و احداث مجتمعی تجاری به جای آن در استانبول تا زمان صدور رای دادگاه به تعویق می افتد.

پیشتر نیز حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، برای آرام کردن معترضان از احتمال برگزاری یک همه پرسی سخن رانده بود.

با این وجود آقای اردوغان در تازه ترین پیام خود خطاب به جوانان گفت:«لطفا پارک گزی را ترک و به خانه هایتان بروید. اگر برخی از گروههای غیرقانونی می مانند، بگذارید با آنها برخورد کنیم، چرا که این پارک متعلق به همه ترکهاست.»

حدود دو هفته است که اقتدارستیزان به اعتراض خود علیه دولت ادامه می دهند. آنها آقای اردوغان را که سالهاست است قدرت را در ترکیه در دستان خود دارد به اقتدارگرایی و تحمیل ارزشهای اسلامی بر سنت سکولار ترکیه متهم می کنند.

تا به امروز نه دولت از طرح تبدیل پارک به مجتمعی تجاری عقب نشینی کرده و نه معترضان میدان تقسیم و پارک گزی را بطور کامل ترک کرده اند.

در این بین، داوید مارتلو، پیانیست آلمانی قصد دارد تا از بین رفتن تنش، در میدان تقسیم استانبول، میدانی که شاهد رویارویی بعضا خشن پلیس و معترضان بوده است، پیانو بنوازد.

سه کشته و هزاران زخمی و جراحت دیده حاصل دو هفته اعتراض و تظاهرات ضد دولتی در ترکیه خصوصا استانبول بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.