خبر فوری

محمد باقر قالیباف، از نظامیگری تا عرصه سیاست

محمد باقر قالیباف، از نظامیگری تا عرصه سیاست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پیش بینی می شود محمد باقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، در شهرهای بزرگ آرای زیادی به دست آورد. او به عنوان شهردار تهران کارهای زیادی در زمینه ساخت بزرگراه، پارک، توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه حومه این شهر انجام داده و دارای محبوبیت بالایی است. در سال ۱۳۸۷ شمسی سایت “شهرداران جهان” از بین ۸۰۰ شهردار، جایگاه هشتم را به او اختصاص داد.

این شهرتی است که قالیباف اولین بار که خود را در سال ۱۳۸۴ نامزد ریاست جمهوری کرد، از آن برخوردار نبود. او لباس نظامی را که در سن ۱۸ سالگی و برای جنگ ایران و عراق پوشیده بود، از تن به درآورد و این آغاز کار او در سیاست بود.

محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ و قبل از آنکه به ریاست جمهوری برسد، شهردار تهران بود. قالیباف در آن زمان نامزدی مستقل بود و در انتخابات از احمدی نژاد شکست خورد. او امروز امیدوار است که جایگاه شهردار تهران، برای او تخته پرشی برای ریاست جمهوری باشد.

قالیباف در آن زمان از شهرت خوبی برخوردار نبود. او ژنرال جوانی بود که سرکوبی یک شورش دانشجویی در سال ۱۳۷۸ را رهبری کرد و درسال ۱۳۷۹ به فرماندهی پلیس منصوب شد. او تا سال ۱۳۸۳ در این پست ماند و در حالی که در ساختار پلیس اصلاحاتی انجام داد، مسئول دستگیری های متعددی از روشنفکران نیز بود.

قالیباف از شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، تخت پرشی برای شهرداری تهران ساخت. نسبت به رئیس جمهور احمدی نژاد انتقاد بسیاری داشت و رقابت آنها به طور مرتب در رسانه ها بازتاب می یافت. او اخیرا تلاش کرده تا سیمایی از یک محافظه کار میانه رو از خود ارائه کند و دل اصلاح طلبان را نیز به دست آورد.

قالیباف کارزار انتخاباتی خود را بر اقتصاد متمرکز کرد و به مردم قول ایجاد شغل و کنترل تورم را داد. او سعی کرد با برجسته کردن توانایی خود در مدیریت پایتخت، توجه طبقه متوسط شهری و جامعه روستایی را جلب کند.

در مورد برنامه هسته ای، او خیلی کمتر به خود این برنامه، بلکه بیشتر به انتقاد از دیپلماسی و عملکرد دولت احمدی نژاد در این زمینه پرداخت.

محمد باقر قالیباف در مناظره انتخاباتی خود از جمله گفت: “در سال های گذشته دیپلماسی ما نتوانسته است به هدف های ما در سیاست خارجی دست یابد.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.