خبر فوری

آمریکا: اعلام منطقه پرواز ممنوع نه، حمایت از مخالفان مسلح سوریه آری

آمریکا: اعلام منطقه پرواز ممنوع نه، حمایت از مخالفان مسلح سوریه آری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آمریکا به جای اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه، به تحکیم مواضع مخالفان مسلح میانه روی بشار اسد خواهد پرداخت. واشنگتن «سختی و هزینه گزاف» اعمال منطقه پرواز ممنوع را دلیل عدم انتخاب چنین گزینه ای اعلام کرده است.

در پی ادعای آمریکا مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو گفت: «رژیم سوریه باید در اسرع وقت به سازمان ملل متحد اجازه دسترسی و تحقیق در خصوص گزارش های موجودِ مبنی بر استفاده از سلاحهای شیمیایی را صادر کند. معتقدم، راه درست پیش رو، راه حلی سیاسی است.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز بهترین راه حل برای حل بحران سوریه را نه نظامی که راه حلی سیاسی خواند و ارسال سلاح به طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه را غیرسازنده دانست.

از سوی دیگر، الکسی پوشکوف، رئیس کمیته بین المللی دومای روسیه به موضع گیری اخیر آمریکا تاخت.

وی گفت: «چگونه امروز می توانیم چنین ادعای واهی اطلاعاتی آمریکا را بپذیریم؟ پس از مورد عراق چنین امری ممکن نیست. چرا دولت اسد باید همانگونه که آمریکایی ها می گویند در مقیاس کوچک از گاز سارین استفاده کند؟ توجیه نظامی این مقیاس چیست؟ هیچ؟»

اخیرا آمریکا دولت بشار اسد را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی گاز سارین علیه مخالفان و مردم سوریه کرده و از ارسال تجهیزات نظامی به مخالفان مسلح بشار اسد سخن به میان آورده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.