وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

حسن روحانی هفتمین رئیس جمهوری ایران شد

حسن روحانی هفتمین رئیس جمهوری ایران شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نامزد ائتلاف اصلاح طلبان، با کسب ۵۰/۷ درصد پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد. حسن روحانی که از حمایت سید محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و اکثریت اصلاح طلبان برخوردار بوده است موفق شد تا بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت کشور ۱۸ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۳۲۹ رای را به نفع خود کسب کند.

در این رقابت محمدباقر قالیباف با شش میلیون و ۷۷ هزار و ۲۹۲ و سعید جلیلی، چهره نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران با چهار میلیون و ۱۶۸ هزار و ۹۴۶ رای در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

محسن رضایی میرقائد سه میلیون و ۸۸۴ هزار و ۴۱۲ رای و علی‌اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای در اموربین الملل دو میلیون و ۲۶۸ هزار و ۷۵۳ رای کسب کرد. سیدمحمد غرضی نیز کمترین میزان آرا را کسب کرده است. آقای غرضی تنها از حمایت ۴۴۶ هزار و ۱۵ تن از رای دهندگان برخوردار شد.

بر اساس اعلام وزیر کشور دولت محمود احمدی‌نژاد، تعداد کل آرا ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ رای بوده که از این شمار ۳۵ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۴۷ تعرفه به صندوق انداخته شده به عنوان رای صحیح خوانده شده است.