وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تجمع بزرگ هواداران اردوغان در آنکارا

تجمع بزرگ هواداران اردوغان در آنکارا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، شنبه بعد از ظهر در میان دهها هزار نفر از هوادارانش در آنکارا، متحصنان میدان تقسیم و پارک گزی را به ترک مرکز استانبول فرا خواند و از آمادگی پلیس برای تخلیه این مناطق خبر داد.

آقای اردوغان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پایان دادن به دو هفته بحران سیاسی در این کشور گفت:
«روند دادرسی در جریان است. هیچ دلیلی برای ماندن در پارک گزی وجود ندارد. قبلا هم گفته ام، از این که رای دادگاه چه باشد اطلاعی ندارم. اما اگر حکم به نفع ما صادر شود، رفراندومی را در استانبول برگزار خواهیم کرد.»

آقای اردوغان مخالفان را به حضور پای صندوق های رای در انتخابات هشت ماه دیگر دعوت کرد و گفت: «ما بار دیگر پیروز خواهیم شد.»

قرار است روز یکشنبه هواداران دولت ترکیه در یکی از حومه های استانبول راهپیمایی کنند. نخست وزیر ترکیه با اشاره به این تجمع گفت: «فردا در استانبول راهپیمایی داریم؛ روشن بگویم: میدان تقسیم باید تخلیه شود. به هر حال نیروهای انتظامی ما می دانند چگونه این مکان را تخلیه کنند.»

اعتراض چند نفره به طرح تخریب پارک گزی در نزدیکی میدان تقسیم استانبول، در پی برخورد شدید پلیس با معترضان به بحرانی بی سابقه در طول ده سال حاکمیت حزب اسلامگرای عدالت توسعه تبدیل شد.