وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر جمهوری چک از سمت خود کناره گیری می کند

نخست وزیر جمهوری چک از سمت خود کناره گیری می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

“پتر نچاس“، نخست وزیر جمهوری چک از سمت خود استعفا داد. مشاور ارشد او به اتهام رشوه به نمایندگان مجلس و همچنین جاسوسی برخی افراد، اخیرا بازداشت شده بود.

نخست وزیر جمهوری چک گفت كه هیچ اطلاعی در مورد اقدامات مشاورش نداشته است اما این اتهام ها باعث شده که حامیان سیاسی اش دیگر از او حمایت نکنند.

یکی از شهروندان پراگ، پایتخت جمهوری چک می گوید: «من فکر می کنم این استعفا ضروری بود. به عنوان یک سیاستمدار و در این شرایط، او کار درستی انجام داد.»

شهروند دیگری هم می گوید: «به نظر من باید این کار را خیلی زودتر انجام می داد. باید می دانست که در اطراف او چه اتفاق می افتد و باید به اطلاعاتی که در اختیارش گذاشته شده بود، بیشتر اعتنا می کرد.»

ضربه مرگبار به دولت راست میانه آقای نچاس هنگامی رخ داد که هفته گذشته، پلیس جمهوری چک با حمله به دفتر نخست وزیری، “جانا ناگیووا“، نزدیکترین مشاور و رییس دفترش را به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت بازداشت کرد. همزمان دو عضو سابق پارلمان و یکی از اعضای سابق کابینه نیز به همراه چند مقام امنیتی سابق در این رابطه بازداشت شدند.

طبق قانون اساسی جمهوری چک با استعفای نخست وزیر، دولت او نیز منحل می شود.