خبر فوری
This content is not available in your region

پشت فرمان خودرو حواستان فقط به رانندگی باشد

نظرها
پشت فرمان خودرو حواستان فقط به رانندگی باشد
اندازه متن Aa Aa

تازه ترین فناوری های تلفن همراه شاید پیام فرستادن یا وصل شدن به شبکه های اجتماعی را برای رانندگان ساده تر کرده باشد اما یافته های جدید «انجمن خودروی ایالت متحده امریکا» و دانشگاه یوتا نشان می دهد که حتی وقتی دست راننده روی فرمان باشد و چشمانش متوجه جاده، بازهم کار با تلفن همراه می تواند حواس او را پرت کند.

طبق این پژوهش هرچه تعداد عوامل حواس پرتی بیشتر باشد، زمان واکنش مغز افزایش می یابد واین امر سبب کاهش کیفیت کارکرد آن می شود. به این ترتیب راننده متوجه پیام های دیداری نمی شود و اشیاء مقابل خودرو از جمله علامت ایست یا افراد پیاده را نمی بیند.

پژوهشگران دانشگاه یوتا امواج مغز و حرکت چشم ها را اندازه می گیرند تا بتوانند بار ذهنیِ راننده ای را که هنگامی رانندگی چند کار را همزمان انجام می دهد، بسنجند.

دکتر دیوید استریر، کارشناس حواس پرتی شناختی در دانشگاه یوتا در مورد این پژوهش ها می گوید:«چند معیار مختلف را به کار بردیم. برای برخی از این معیارها لازم بود نوار مغزی بگیریم یا چیزهایی که به کارکرد مغز مربوط هستند را بسنجیم. روش جدیدی برای اندازه گرفتن زمان واکنش به کار بردیم تا بفهمیم چه قدر طول می کشد راننده مشغول رانندگی متوجه چیزی شود.»

برای انجام این پژوهش، درون اتاقکی که برای شبیه سازی رانندگی ساخته شده است، دوربین هایی برای تعقیب حرکت چشم ها و سر راننده، وسیله ای برای ثبت زمان واکنش وی و کلاهی برای ثبت فعالیت مغز او قرار داده شده است.

بدنبال این پژوهش، انجمن خودروی امریکا از صنعت خودروسازی و صنعت الکترونیک خواسته است که استفاده از فناوری فرمان گیریِ صوتی را به فعالیت های اصلی ِ مربوط به رانندگی مثل کنترل وضعیت آب وهوا، برف پاک کن محدود کنند.

یکی دیگر از هدفهای این پژوهش این است که برخی قابلیت های فناوری های تبدیل صدا به متن نوشتاری، مانند پاسخ به ایمیل تا زمانی که وسیله نقلیه در حال حرکت است از کار انداخته شود.

جوئل کوپر یکی از محققان دانشگاه یوتا می گوید:«وقتی ذهنتان مشغول است دیگر به این فکر نمی کنید که ممکن است ناگهان کسی از پشتِ اتوبوس بیرون بیاید. هنگامی که از محل عبورعابر پیاده می گذرید دیگر دقت نمی کنید که آیا عابر پیاده ای در یک سر خط کشی آماده عبور هست یا نه.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از واشنگتن می گوید:«هنگام رانندگی هر فعالیتی که به رانندگی مربوط نباشد بار ذهنی را زیاد می کند. به عبارت دیگر هر چه از انجام کارهای دیگر پرهیز کنید ایمن تر خواهید بود.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.