وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نگرانی از عمومیت استفاده از پهپاد

نگرانی از عمومیت استفاده از پهپاد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

امسال در نمایشگاه صنعت هوا و فضای بورژه در فرانسه، سازندگان هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپاد، مدل های بسیار گوناگونی را ارائه دادند.

هواپیماهای بدون سرنشین به غیر از کاربرد نظامی، در زمینه های غیر نظامی هم استفاده می شوند.

کریس دِی، کارشناس صنعت هوانوردی در این مورد می گوید: «برای مثال می توان این را پشت یک وسیله نقلیه کوچک جا داد. هر جا که یک جاده باشد، می توانیم رانندگی کنیم و در نقطه دلخواه مستقر شویم و از آنجا آن را هدایت کنیم. به فرودگاه و لوازم و قطعات گوناگون نیاز نیست.

امکان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در حوزه های مختلف بی نهایت است: بازرسی خطوط لوله نفت و گاز، مراقبت از جنگل ها یا نظارت بر مرزها، کمک رسانی هنگام وقوع سیل و غیره یا حتی پرواز با سرنشین امکان پذیر است.

با این حال برخی از کارشناسان نگرانی هایی دارند.

در ایالات متحده آمریکا، کمیسیون قضایی سنا، روز چهارشنبه، از روبرت مولر، رییس پلیس فدرال این کشور در مورد استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات های تجسسی توضیح خواست.

آقای مولر در پاسخ گفت: «استفاده از آنها به صورت محدود و بسیار نادر است.»

بسیاری اعتقاد دارند استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین حریم خصوصی افراد را تهدید می کند. شبکه های تلویزیونی آمریکا، سرویس های مبارزه علیه قاچاق و حتی شرکت های خصوصی امنیتی روز به روز از هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر استفاده می کنند.