خبر فوری
This content is not available in your region

درگیری های پراکنده در نقاط مختلف ترکیه

درگیری های پراکنده در نقاط مختلف ترکیه
اندازه متن Aa Aa

میدان تقسیم در استانبول پس از سه هفته تظاهرات و اعتراض تا حدی آرامش خود را بدست آورده است.

تظاهرات خشونتبار علیه دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه این بار جای خود را به اعتراضات آرام و بیشتر نمادین در این میدان داده است.

با این وجود هنوز آتش اعتراضات در ترکیه کاملا خاموش نشده است. درگیریهای پراکنده ای در نقاط مختلف استانبول و آنکارا، پایتخت گزارش شده است.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه هیئتی از نمایندگان پارلمان اروپا سفر خود به ترکیه را به دلیل موضع دولت این کشور علیه پارلمان اروپا لغو کردند.

نمایندگان اروپایی در بیانیه ای، مراتب نگرانی خود را از آنچه که خشونت بیش از حد پلیس ترکیه نامیدند، اعلام کردند. دولت ترکیه این قطعنامه را غیرقابل قبول خوانده است.

نا آرامی و تظاهرات در ترکیه از اواخر ماه مه در اعتراض به طرح ساخت وساز در پارک گزی استانبول آغاز شد و به سرعت بعد سیاسی گرفت و به وخامت گرایید.

مخالفان دولت ترکیه اعتقاد دارند سیاستهای این دولت، اصل سکولاریسم را زیر سئوال برده و مسئولان حکومتی در جهت اسلامیزه کردن کشور گام برمی دارند.

تظاهرات ضد دولتی در هفته های اخیر در ترکیه تا کنون چهار کشته از جمله یک مامور پلیس و صدها مجروح بر جای گذاشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.