وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انتقاد شهردار سانتیاگو از برخورد دولت با دانشجویان معترض

انتقاد شهردار سانتیاگو از برخورد دولت با دانشجویان معترض
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس شیلی پس از درگیری شبانه با دانش آموزان و دانشجویان، بامداد پنجشنبه صدها معترض را از اطراف دبیرستان های اشغال شده در سانتیاگو، متفرق کرد.

بنا به گفته وزیر کشور شیلی، ۱۲۲ نفر در جریان درگیریهای نیمه شب چهارشنبه بازداشت شده اند. دولت شیلی اعلام کرده که اشغال مدارس، نقض دموکراسی در این کشور است.

با این حال، کارولینا توها، شهردار سانتیاگو، با غم انگیز توصیف کردن وقایع چهارشنبه شب در پایتخت شیلی، اقدامات دولت را در برابر دانشجویان و دانش آموزان ناکافی خواند و گفت که دولت به جای تلاش برای متوقف کردن این اعتراض ها، به دنبال ایجاد شرایط بحرانی است.

حدود صد هزار محصل و دانشجو در اعتراض به هزینه های تحصیل در شیلی و طرح های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر برای خصوصی سازی بیشتر مدارس و دانشگاه ها، چهارشنبه در سانتیاگو راهپیمایی کردند.

دانشجویان و دانش آموزان شیلیایی از حدود دو سال پیش برای دستیابی به تحصیلات رایگان و بهبود کیفیت آموزش بصورت مداوم دست به تظاهرات می زنند.