خبر فوری

ترس و دو دستگی، فضای حاکم بر کشور مصر

ترس و دو دستگی، فضای حاکم بر کشور مصر
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صدها تن از معترضان دولت محمد مرسی، رئیس جمهور مصر که روز جمعه در میدان تحریر قاهره جمع شده بودند اعلام کردند تظاهرات گسترده ای را روز یکشنبه آینده برگزار خواهند کرد.

یکی از مخالفان آقای مرسی به خبرنگار یورونیوز می گوید: «ما اینجا جمع شده ایم زیرا معتقدیم که محمد مرسی یک قاتل است. ما برای نجات کشورمان آمده ایم زیرا محمد مرسی و اخوان المسلمین این کشور را نابود کرده اند.»

ساختمان ریاست جمهوری مصر برای محافظت در مقابل معترضان خشمگین، توسط بلوک های بتنی و دیوارهای فولادی احاطه شده است.

طی روزهای اخیر، درگیری میان موافقان و مخالفان حکومت آقای مرسی حداقل پنج کشته بر جای گذاشته است.

از سوی دیگر، هواداران رئیس جمهوری اسلامگرای مصر نیز خود را برای برپایی تظاهراتی بزرگ در روز یکشنبه آماده می کنند.
یکی از طرفداران آقای مرسی می گوید: «اگر خدا بخواهد روز یکشنبه آماده ایم تا خشونت را در تمام اشکال آن محکوم کنیم و این مکان را تا زمانیکه مشروعیت رئیس جمهورمان تایید نشود ترک نخواهیم کرد.»

گزارشگر یورونیوز تاکید می کند که کشور مصر در حال حاضر در یک حالت دو دستگی بسیارعمیقی بسر می برد که تظاهرات طرفداران هر دو گروه، نمود بیرونی آن است. هر دو طرف منازعه در خیابانها ادعاهایشان را فریاد می زنند و در چنین شرایطی، فضایی مملو از ترس همه جا را فرا گرفته که ممکن است سرانجام منجر به رخ دادن حوادث خونینی شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.