خبر فوری
This content is not available in your region

مقامات اروپا درباره جاسوسی آمریکا توضیح خواستند

مقامات اروپا درباره جاسوسی آمریکا توضیح خواستند
اندازه متن Aa Aa

گزارش هفته نامه اشپیگل درمورد شنود تلفنی و دسترسی به اطلاعات محرمانه دفاتر اتحادیه اروپا در نیویورک و واشنگتن از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا، واکنش مقامات این اتحادیه را در پی داشت.

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا از دولت آمریکا در رابطه با این گزارش توضیح خواسته است.

وی در جمع خبرنگاران گفت: “در صورتی که این درست باشد چرا آمریکا این اقدام را کرده است و چگونه آنها چنین رفتار خصمانه ای را مرتکب شده اند؟ آیا دموکراسی یعنی اینکه درباره یکدیگر جاسوسی کنیم؟ در این زمینه از سفیر آمریکا توضیح خواهم خواست.”

وی همچنین گفته است در صورتی که این خبر صحت داشته باشد بر روابط این اتحادیه و آمریکا تاثیر گذار خواهد بود.

همزمان جان اسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در واکنش گفت:“این به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و این چیزی است که آزادی را به طور کامل زیر سوال می برد. علاوه بر این به اعتقاد من ما با سریعا باید نسبت به بازگشت اطمینان در سطوح بالا میان ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا اقدام کنیم.”

وزیر خارجه فرانسه نیز در سخنانی اعلام کرد که در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، عملکرد آمریکا “کاملا غیر قابل پذیرش” خواهد بود.

این اسناد توسط ادوارد اسنودن، یک پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در اختیار اشپیگل قرار گرفته است.

بر اساس گزارش اشپیگل، آژانس امنیت ملی آمریکا حدود ۵۰۰ میلیون ارتباط تلفنی در آلمان را مورد شنود قرار داده است.

دولت آمریکا تاکنون در مورد این گزارش هیچ واکنشی نداشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.