خبر فوری
This content is not available in your region

آرامش در میدان تحریر، پس از تظاهرات میلیونی مخالفان

نظرها
آرامش در میدان تحریر، پس از تظاهرات میلیونی مخالفان
اندازه متن Aa Aa

یک روز پس از تظاهرات میلیونی مخالفان دولت مصر، میدان تحریر قاهره آرام به نظر می رسد هرچند نقاط دیگر شهر همچنان ناآرام است.

روز یکشنبه شهرهای مختلف مصر شاهد تظاهرات سراسری مخالفان بود که از آن به عنوان گسترده ترین تجمع پس از سرنگونی حسنی مبارک یاد کرده اند.

شمار حاضران در این تظاهرات 14 میلیون نفر تخمین زده شده است.

منا وفا، یکی از مخالفان دولت می گوید: «ما علیه نظامی انقلاب کردیم که بسیار بهتر از نظام حاکم کنونی بود. حالا شرایط خیلی بدتر شده است. به همین دلیل جای تعجب نیست که شمار افراد ناراضی از شرایط دوبرابر شده است.»

فرد دیگری به نام جمال هلال، می گوید: «آیا مرسی نمی بیند که کشور در حال سقوط است؟ او باید این مساله را بفهمد. او همچنین باید بداند که مردم مصر دیگر او را نمی خواهند.»

همزمان با فریادهای اعتراض آمیز، گروهی از حامیان محمد مرسی هم در اطراف میدان تحریر حاضر هستند.

حاتم ابو الاحسان، یکی از طرفداران محمد مرسی می گوید: «شمار بالای معترضان خیابانی شب گذشته طبیعی است. چرا که شمار اعضای حزب دموکراتیک ملی در زمان حسنی مبارک سه میلیون نفر بود. به همین دلیل دیدن آن همه معترض در خیابانها کاملا اتفاقی طبیعی است. اما آن چه که اهمیت دارد این است که این تظاهرات باید به آرامی برگزار شوند.»

چهار وزیر دولت مصر به نشانه همبستگی با مخالفان دولت روز دوشنبه استعفا کردند.

محمد مرسی که اولین حاکم منتخب مصر در تاریخ پنج هزار ساله این کشور است در یک سال گذشته تحت فشار شدیدی از جانب مخالفانی بوده است که او را به اسلامگرایی و خیانت به آرمانهای انقلاب مصر متهم می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.