وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آیا برزیل برای میزبانی جام جهانی آماده است؟

آیا برزیل برای میزبانی جام جهانی آماده است؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

برزیل تابستان آینده میزبان رقابتهای جام جهانی فوتبال است. بسیاری از مردم این کشور از هزینه های سرسام آور میزبانی ناراضی هستند ولی دولت اغلب ترجیح داده این مسئله را انکار کند. درست قبل از آغاز بازیهای جام کنفدراسیونها، افزایش نرخ وسایل حمل و نقل عمومی، مردم برزیل را به خیابانها کشاند. معترضان فریاد می زدند چگونه کشوری که یازده میلیارد یورو برای میزبانی این بازیها در نظر گرفته، توانایی بهبود خدمات عمومی را ندارد.

ریکاردو تِرید مدیر کمیته داخلی برگزاری بازیهای جام جهانی 2014 می گوید: «همه برزیلی ها موافق برگزاری جام جهانی در برزیل هستند.»

لوئیس فرناندز، معاون وزیر ورزش برزیل هم می گوید: « مردم حامی جام جهانی هستند.»

خبرنگار یورونیوز به برزیل رفته تا از نزدیک، نظرات موافق و مخالف میزبانی را جویا شود.

یکی از معترضان به خبرنگار ما می گوید: « می خواهم فساد از کشورمان رخت بربندد. من کارمند دولتم و دوست ندارم شغلم را از دست بدهم ولی مایلم نماینده های پارلمان در مورد فساد تحقیقات بیشتری انجام دهند.»

یکی دیگر از آنها می گوید: «مشکلات عمده ما، فساد و عدم وجود حقوق شهروندی است. خیلی ها بدون سرپناه زیر باران، شب را به صبح می رسانند. ولی آنها (مسئولان) فقط به فکر جام جهانی هستند و چیز دیگری برایشان اهمیت ندارد.»

دیگری می گوید: « سلامت ما در خطر است. وضعیت مدارس هم خراب است. برزیل برای میزبانی جام جهانی آمادگی ندارد. خیلی چیزها می لنگد. وضعیت حمل و نقل هم که روز به روز بدتر می شود.»

اما بازیکنان فوتبال و اهالی ورزش نظر دیگری دارند. هالک ملی پوش برزیل در مورد این وضعیت می گوید: «خیلی ها با بزرگ کردن نقاط منفی مثل جرم و جنایت و خشونت از برزیل انتقاد می کنند ولی باید به ابعاد مثبت هم توجه کرد. اگر برزیل این مشکلات را نداشت که یک کشور عالی می شد.»

نیمار دیگر ملی پوش برزیلی می گوید: « اگر هر کس کار خود را به درستی انجام دهد در طول جام جهانی هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.»

سرمایه گذاری های هنگفت برای میزبانی جام جهانی درکانون انتقادات قرار دارد. بعد از جام جهانی، اداره دوازده ورزشگاه جدید ساخته شده با پول مردم، به باشگاهها یا موسسات خصوصی سپرده خواهد شد. این در حالیست که بسیاری از پروژه های زیربنایی و شهری از برنامه های از پیش تعیین شده عقب هستند.

روماریو اسطوره سالهای نه چندان دور فوتبال برزیل و سیاستمدار امروز در این مورد نظرات جالبی دارد. اومی گوید: «سطح سلامت و آموزش ما، هنوزخیلی کار دارند تا به سطح اقتصاد ما برسند. زمانی که دولت میزبانی جام جهانی را اعلام کرد تصور بر این بود که نزدیک نود درصد هزینه های این کار را بخش خصوصی تقبل خواهد کرد و ده درصد آن هم از محل بودجه های دولتی تامین خواهد شد. اما امروز می بینیم که بر خلاف تصورات قبلی صد در صد این پول از بودجه عمومی تامین شده است.»

از روز اول فیفا خیلی صریح مشخص کرد که همه کارها باید زیر نظر نمایندگانش انجام شوند، مسئله ای که به مذاق برزیلی ها خیلی خوش نیامد ولی بالاجبارمطالبات فیفا را اجرا کردند. برای کسب میزبانی جام جهانی، برزیل فیفا را برای پنج سال از پرداخت مالیات در این کشور معاف کرد، یعنی چشم پوشی از مبلغی نزدیک به دویست میلیون یورو.

روماریو می گوید: «برای فیفا و دنیای فوتبال باید یک افتخار باشد که برزیل میزبان این بازیهاست ولی متاسفانه خیلی از سیاستمداران ما در داخل کشور هستند که از فیفا تمجید می کنند برای اینکه فکرمی کنند این کار به نفع برزیل است. ولی من به شما می گویم فیفا حتی یک یوروهم اینجا سرمایه گذاری نکرد و دست آخر حداقل با یک میلیارد یورو منفعت از اینجا می رود.»

ریکاردو ترید با روماریو در این خصوص موافق نیست. او در مقام رییس کمیته داخلی برگزاری جام جهانی، کسی است که به طور مستقیم با فیفا در ارتباط بوده و دستورات این نهاد بین المللی را اجرا کرده است. تقبل این وظیفه، امروز او را به یکی از منفورترین چهره های برزیل تبدیل کرده اما او همچنان معتقد است برزیل از میزبانی این بازیها سود خواهد کرد.

او در دفاع از موضع خود می گوید: « اگر شما با این نکته موافقید که برزیل می تواند بیست سال دیگر صبر کند، آنوقت نتیجه این کارهای زیر ساختی را خواهید دید. دولت در زمینه کارهای مربوط به جام جهانی پیشرفت داشته و معتقد است بزودی مردم هم از این میزبانی سود خواهند برد. کیفیت زندگی آنها بهتر خواهد شد، سیمای کشور در خارج بهبود خواهد یافت و همه اینها را مردم به زودی حس خواهند کرد. فعلا تعداد توریست هایی که در طول سال به کل برزیل می آیند از تعداد توریست های شهر پاریس کمتر است. اما اگر کیفیت فرودگاهها، حمل و نقل عمومی، هتلها و رستورانهایمان را بالا ببریم مطمئنم که در آینده نزدیک خارجی ها، این بار با خانواده هایشان، برای دیدن کشورمان برمی گردند. در مورد آفریقای جنوبی ، میزبان دوره قبلی هم وضع به همین صورت بود. خیلی ها امروز برای مسافرت آفریقای جنوبی را انتخاب می کنند که تا قبل از 2010 تصورش هم مشکل بود. فکر می کنم ورود جهانگردان آنهم در تعداد بالا می تواند اقتصادمان را بهبود بخشد. ما در ارائه خدمات عالی هستیم و مردم متوجه خواهند شد با جام جهانی شغل و کار هم خواهد آمد و منابع و ساختار کلی کشور وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.»