وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ارتش مصر طرح تعلیق قانون اساسی را عنوان کرد

ارتش مصر طرح تعلیق قانون اساسی را عنوان کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تجمع صدها هزار نفر از مخالفان و موافقان محمد مرسی رییس جمهوری مصر روز سه شنبه در خیابان های این کشور ادامه داشت.

ضرب الاجل ۴۸ ساعته ارتش به احزاب سیاسی برای پایان بحران، روز سه شنبه به پایان می رسد.

استعفای وزیر امور خارجه و چند تن از وزرای دیگر کابینه هشام قندیل، نخست وزیر مصر، مخالفان حاضر در میدان تحریر قاهره را شادمان کرده است.

یکی از زنان مخالف مرسی می گوید: «اخبار استعفاها، مردم را اینجا در میدان تحریر خوشحال کرد. این آخرین اخطار به مرسی، حامیانش و به اخوان المسلمین است.»

نیروهای ارتش برای حضور در خیابان ها آماده اند. ارتش مصر همچنین نقشه راهی ارائه کرده که طبق آن در صورت لزوم قانون اساسی و مجلس اسلامگرا منحل می شود.

اما رهبر اخوان المسلمین بار دیگر فراخوان راهپیمایی داده و گفته که مردم با این قانون اساسی موافقت کرده اند.

یک کارشناس سیاسی می گوید: «حتی اگر این ائتلاف اسلامی، همانطور که رهبران آن اعلام کردند، به استفاده از خشونت متوسل شود، این امر قدرت را به آنها باز نخواهد گرداند. تنها راه حل این است که انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری برگزار شود.»

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره گزارش می هد: «تحولات بسرعت رخ می دهند و به نظر می رسد که سیستم فعلی تحت فشار تظاهرات خیابانی به سمت فروپاشی است اما با این وجود مرسی هنوز سعی دارد قدرت را نگه دارد.»