خبر فوری
This content is not available in your region

سفری به ویلا پوپِآ، از زیباترین آثار معماری روم باستان

سفری به ویلا پوپِآ، از زیباترین آثار معماری روم باستان
اندازه متن Aa Aa

خرابه های اوپلونتیس یا ویلا پوپِآ یکی از زیباترین آثار معماری دوران روم باستان است. این ویلا در نزدیکی شهر ناپل واقع شده و سال ۱۹۹۷ یعنی همزمان با شهر تاریخی پُمپئی به فهرست میراث جهانی یونسکو پیوست.

سازمان یونسکو در تازه ترین گزارش خود، تا پایان سال جاری میلادی به دولت ایتالیا زمان داده تا اقدامات لازم را برای حفظ و بازسازی این دو مکان در نظر گیرد. یونسکو تاکید داشته که در غیر این صورت پمپئی و ویلا پوپِآ را از فهرست میراث جهانی حذف خواهد کرد.

مشکلات زیادی سد راه بازسازی ویلا پوپِآ است؛ هرچند طی سال های اخیر، بخش هایی که بیش از اندازه آسیب دیده اند اندکی مرمت شده اند اما در کل، دیوارهای رنگی و موزائیک های طبقات فوقانی از رطوبت مصون نیست.

این درحالی است که ویلا پوپِآ از منظر باستان شناسی اهمیت ویژه ای دارد. تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که شهر باستانی اوپلونتیس پیش از فوران آتش فشان وزوو در سال ۷۹ میلادی در کنار دریا قرار داشته است. ادا روسو ارمولی، باستان شناس است. او در این مورد می گوید که در آن زمان «ویلای پوپِآ بر فراز تپه و مشرف به دریا بوده و منظره ای پانارومیک به سوی خیلج ناپل داشته است. سازندگان، صخره ای به ارتفاع ۱۵ متر را برش داده اند و باغی ساختند و دسترسی به ساحل از مسیر ویلا را ممکن کردند.»

معروف است که ویلای پوپِآ را نرون امپراتور مشهور روم برای دومین همسر خود، پوپِآ، ساخته است. ویلایی اسطوره ای که اکنون به دلیل عدم رسیدگی کافی در معرض نابودی و فراموشی است.

> چشم انداز میراث فرهنگی ایتالیا

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.