وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مصر گذرگاه رفح را به روی مردم غزه بست

مصر گذرگاه رفح را به روی مردم غزه بست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گذرگاه مرزی رفح که دو سال قبل با سرنگونی رئیس جمهوری مصر باز شد، حالا با سرنگونی رئیس جمهوری دیگری دوباره به روی فلسطینیهای ساکن غزه بسته شد.

به این ترتیب مردم سرزمین غزه که از شش سال قبل تحت محاصره کامل دو کشور همسایه یعنی اسرائیل و مصر بوده اند، تنها راه تماس با دنیای خارج را بار دیگر از دست دادند.

روز جمعه فلسطینیهایی که قصد داشتند وارد مصر بشوند، در پشت مرز در انتظار بازگشایی گذرگاه رفح بودند.

یکی از این فلسطینیهای ساکن غزه می گوید: «من امیدوارم که مردم از جریانات مصر متضرر نشوند چون که این گذرگاه تنها راه تماس غزه با دنیای بیرون است. آنها می دانند که ما بدون ایجاد مشکلی از این گذرگاه استفاده می کنیم. ما نباید هزینه مشکلات سیاسی مصر را بپردازیم.»

روی کار آمدن محمد مرسی در سال گذشته موجی از شادمانی را در میان حماس، گروه سیاسی-نظامی حاکم بر غزه به همراه داشت که یکی از متحدان سیاسی خود را در راس امور کشور همسایه می دید.

دکتر مخیمر ابوسعده، تحلیلگر مسائل غزه می گوید: «تحولات مصر بر حماس تاثیر منفی خواهد گذاشت. حماس بخشی از سازمان اخوان المسلمین است و رابطه بسیار خوبی بین حماس و شاخه مصر اخوان المسلمین و دکتر مرسی در سال گذشته وجود داشت.»

در ساعات اولیه بامداد جمعه درگیریهایی بین نیروهای اسلامگرا و نیروهای مصری در شبه جزیره سینا رخ داد.

مصر اعلام کرده است که دلیل اصلی بستن گذرگاه رفح، ناامنیهای ایجاد شده در شبه جزیره سینا است.

از زمان سقوط حسنی مبارک و در زمان حکومت نظامیان و پس از آن محمد مرسی، شبه جزیره سینای مصر شاهد درگیریهای پراکنده ای بین اسلامگراهای مرتبط با القاعده و نیروهای امنیتی مصر بوده است.