خبر فوری

جنجال اسنودن؛ بولیوی از چهار کشور اروپایی توضیح می خواهد

جنجال اسنودن؛ بولیوی از چهار کشور اروپایی توضیح می خواهد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هفته گذشته وقتی اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی از روسیه باز می گشت هواپیمایش اجازه ورود به حریم هوایی چهار کشور اروپایی را نیافت.

هزاران بولیویایی در اعتراض به این تصمیم کشورهای فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال، پرچم های آنها و نیز آمریکا را در مقابل سفارت آمریکا در شهر لاپاز سوزاندند.

آماندا داویلا، وزیر ارتباطات بولیوی گفت:«می خواهیم این کشورها توضیح دهند که چرا آمریکا آنها را با این اتهام بی دلیل و بی اساس که هواپیما حامل آقای اسنودن است، تحت فشار قرار داد.»

هواپیمای شخصی آقای مورالس هفته گذشته در راه بازگشت از کنفرانسی در مسکو اجازه عبور از حریم هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال را پیدا نکرد و مجبور به فرود در وین، پایتخت اتریش، شد.

این کشورها به گمان این که ادوارد اسنودن، افشاگر جنجال برانگیز آمریکایی به همراه اوو مورالس است به هواپیمای وی اجازه عبور از حریم هوایی خود را ندادند.

جمع آوری اطلاعات تلفنی و اینترنتی شخصی شهروندان در مقیاسی وسیع توسط «سازمان امنیت ملی» آمریکا، با افشاگری ادوارد اسنودن که در خدمت این سازمان بود، رسانه ای شد.

وی هم اکنون در سالن ترانزیت مسکو و در انتظار دریافت اجازۀ پناهندگی از کشوری است که وی را بپذیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.