وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مصر در برابر چالش انتخاب نخست وزیر دولت موقت

مصر در برابر چالش انتخاب نخست وزیر دولت موقت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خلاء موجود در صحنه سیاسی مصر حاکی از دشواری دست یافتن به توافق احزاب مختلف این کشور در تعیین نخست وزیر دولت موقت است.

پس از آنکه حزب اسلامگرای سلفی نور با انتخاب محمد البرادعی، بعنوان نخست وزیر دولت موقت مخالفت کرد، نوبت به زیاد بهاء الدین رسید. گزینه مورد نظر منصورعدلی، رییس جمهور موقت مصر برای تصدی مقام نخست وزیری یک وکیل و تکنوکرات دموکرات بود که نتوانست موافقت آن ها را به همراه داشته باشد.

در همین حال گمانه زنی ها از احتمال انتخاب محمد البرادعی، سیاستمدار لیبرال و برنده جایزه صلح نوبل بعنوان معاون رییس جمهور موقت حکایت دارد.

در حالیکه امید ها برای تشکیل سریع یک دولت انتقالی متشکل از ائتلاف گسترده احزاب تا پایان هفته گذشته به نتیجه نرسیده است، هوادارن محمد مرسی، رئیس جمهور برکنارشده مصر، روز یکشنبه و در ادامه اعتراضات هفته گذشته خود در خیابان های قاهره و اسکندریه تظاهرات وسیعی برگزار کردند. آن ها ضمن محکوم کردن اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی، خواهان بازگشت وی به قدرت هستند.

از سوی دیگر مخالفان محمد مرسی نیز با تظاهرات در خیابانهای قاهره ضمن خرسندی از برکناری محمد مرسی، از اقدام ارتش و همینطور از آنچه انقلاب مردمی می خوانند حمایت کردند.

یکی از تظاهرکنندگان میدان تحریر گفت: «من به تظاهرات آمده ام برای اینکه بعد از اخوان المسلمین کشور امنی خواهیم داشت و خدا را شاکرم که مصر را دوباره به ما بازگرداند.»

همانطور که خبرنگار یورونیوز در قاهره می گوید: میلیون ها مصری برای بازگشت آنچه مشروعیت سیاسی می دانند به میدان تحریر آمده اند. اما در نقاط دیگر نیز بسیاری علیه آنچه از دست رفتن مشروعیت می خوانند دست به اعتراض زده اند. با وجود چنین شکافی در مصر، صحنه سیاسی این کشور در انتظار شکل گرفتن دولتی است که بتواند خواسته های مردم را برآورده سازد.