وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تردید در مورد موثر بودن برخی کرمهای ضدآفتاب

تردید در مورد موثر بودن برخی کرمهای ضدآفتاب
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

این روزها استفاده از کرم ضد آفتاب بویژه برای کودکان پدیده رایجی شده است. پوست خردسالان در برابر تشعشعات خورشید آسیب پذیری بیشتری از خود نشان می دهد و شرکتهای بهداشتی-آرایشی هر روز محصولات بیشتری برای حفاظت بیشتر از پوست روانه بازار می کنند. در این بین، والدین سعی می کنند هنگام خرید بیش از پیش به توضیحات روی بسته بندی کِرِم توجه داشته باشند.

آیا کرمهای ضد آفتاب، از آنچه انتظار می رود تاثیر کمتری دارند؟ تردیدهایی در این زمینه وجود دارد. مجله فرانسوی «شصت میلیون مصرف کننده» حدود ده مدل کرم ضد آفتاب با حفاظت بالا را روی کودکان امتحان کرده است. نتیجه به دست آمده نشان می دهد که شش کرم از بین ده کرم نه تنها از عهده وعده های از پیش اعلام شده خود بر نیامده اند، که در بردارنده مواد ضد التهاب هم بوده اند.

توما لورنسو یک متخصص در این زمینه می گوید: «در نتیجه وجود مواد ضد التهاب پوست قرمز نمی شود و جای تشعشعات آفتاب روی پوست نمی ماند و ما خیال می کنیم پوست محافظت شده است. اما در واقع اینگونه نیست ولی نشانه ای از وجود خطر هم دیده نمی شود.»

بر خلاف مارکهایی که کرم های خود را روی افراد داوطلب امتحان می کنند، مجله فرانسوی «شصت میلیون مصرف کننده» مطالعه خود را در آزمایشگاه و بر روی نمونه های مصنوعی انجام داده است.

اساس این شیوه، انتقال تشعشعات از طریق صفحات پلاستیک شفاف است؛ اینکه با وجود استفاده از کِرِم ضد آفتاب، چه میزان از این اشعه ها می توانند از صفحات پلاستیکی عبور کنند.

مزیت اصلی این روش این است که پلاستیک، بر خلاف پوست، در برابر مواد ضد التهاب حساسیتی از خود نشان نمی دهد. اینگونه، کرم هایی که درجه حفاظت مندرج بر روی محصول کمتر از میزان واقعی است، براحتی شناسایی می شوند.

نتیجه آزمایش آن بود که بعضی از کرمها از آنچه اعلام می کنند، اثر کمتری دارند. توصیه متخصصان این است که کرمها به هر حال، در حفاظت از پوست اثر دارند ولی بهترین راه، پرهیز از قرار گرفتن زیر تابش مستقیم خورشید و یا حداقل کم کردن زمان قرار گرفتن زیر آفتاب تا حد امکان است.