خبر فوری

لتونی رسما به منطقه یورو پیوست

لتونی رسما به منطقه یورو پیوست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه، در مراسمی، وزیران دارایی اتحادیه اروپا رسما پیوستن جمهوری لتونی به جمع کشورهای منطقه یورو را تصویب کردند. قرار است شهروندان لتونی از اول سال آینده میلادی، از وجه رایج یورو استفاده کنند.

اولی رن، کمیسر اتحادیه در امور اقتصادی گفت: “لتونی به پنج شرط در نظر گرفته شده در معاهده ماستریخت عمل کرده و سیاستهای اقتصادیش با ثبات است.”

علیرغم این، شصت و دو درصد مردم لتونی با ورود یورو به اقتصادشان مخالفند زیرا نگران آنند که این امر به تورم پولی و افزایش قیمتها بیانجامد.

ملادیس دمبروسکی، نخست وزیر لتونی گفت: “ما در حال امضای یک قرارداد با اربابان تجارت هستیم که یورو را با شرط حفظ عدالت در لتونی پیاده کنیم. قرار است تبدیل قیمتها بر اساس بهای واقعی یورو انجام شده و از یورو بعنوان عاملی برای افزایش قیمتها استفاده نشود.”

گزارشگر یورونیوز می گوید: در طول شش ماه آنیده، ریگا بروی موارد فنی از جمله به روز کردن اطلاعات موجود و نظارت بر قیمتها تمرکز خواهد کرد. پس از آن، طرح سکه ها و اسکناسهاست که یوروی لتونی را از سایرین جدا کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.