خبر فوری
This content is not available in your region

مصر ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد

نظرها
مصر ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد
اندازه متن Aa Aa

مصر روز پنجشنبه ایران را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرد و آن را غیر قابل قبول نامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در واکنشی که به نظر می رسد آغاز دوران سردی مجدد در روابط دو کشور باشد، وزارت خارجه مصر در بیانیه ای که در صفحه فیسبوک خود به چاپ رسانده است، “نارضایتی عمیق” خود را از مواضع ایران ابراز کرد و آن را ناشی از “عدم اطلاع کافی” از ماهیت تحولات دموکراتیک در مصر دانست.

سید عباس عراقچی، سحنگوی وزارت خارجه ایران، هفته پیش در یک واکنش محتاطانه، ابراز امیدواری کرده بود که روند آینده تحولات در مصر در فضایی که منافع و مصالح مردم مصر را تامین کند، پیش رود و بر تحقق مطالبات مشروع مردم مصر تاکید کرده بود.

با این حال، در پی سخنان یک مقام وزارت خارجه مصر که ایران را به دخالت در امور داخلی مصر متهم کرده بود، آقای عراقچی روز سه شنبه در جریان نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفته بود: مواضع ما از روز اول روشن بوده است، ما نگرانی های خود را نسبت به تحولاتی که در مصر در حال شکل گیری است و بعضا خلاف روندهای دیپلماتیک و آرمانهای مردم مصر است و ممکن است منجر به درگیری و خشونت و اختلاف در مصر شود را به وضوح بیان کردیم و اعلام مواضع، دخالت در امور داخلی سایر کشورهای محسوب نمی شود.”

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد ریشه تحولات اخیر مصر و اینکه ممکن است ریشه خارجی داشته باشد، گفته بود هر گونه قضاوتی در این مورد زودهنگام است و آنچه مهم است، احترام به خواسته های مشروع مردم مصر است.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا ایران برکناری محمد مرسی را توسط ارتش مصر کودتا می داند یا خیر، گفته بود که در هیچ دموکراسی دخالت نیروهای نظامی پسندیده نیست و تحولات در مصر باید به سمتی برود که به روندهای دموکراتیک احترام گذاشته شود.

دو دولت محمد مرسی، رییس جمهوری تحت حمایت اخوان المسلمین در مصر که اخیرا با مداخله ارتش برکنار شد و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران پس از بیش از سه دهه قطع رابطه، تا حدی به یکدیگر نزدیک شده بودند.

در پی واکنش منفی ترکیه به برکناری آقای مرسی، مصر از دولت ترکیه نیز انتقاداتی مشابه کرده است.

Photo credit: Wikimedia

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.