خبر فوری
This content is not available in your region

یونکر مایل است دوباره نخست وزیر لوکزامبورگ شود

نظرها
یونکر مایل است دوباره نخست وزیر لوکزامبورگ شود
اندازه متن Aa Aa

ژان کلود یونکر، نخست وزیر مستعفی لوکزامبورگ، یک روز پس از اعلام کناره گیری خود از قدرت به دیدار هنری (آنری)، دوک بزرگ این کشور رفته و از او خواست تا ضمن منحل کردن پارلمان، انتخابات زودهنگام برگزار کند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاران که در دیدار با بالاترین مقام سلطنتی چه موضوعاتی را مطرح کرده گفت: “من هرگز آن چه را که به دوک بزرگ گفتم نمی گویم. این یک جلسه خصوصی بود و من به قواعد آن احترام می گذارم.”

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که ایده ای در مورد تاریخ برگزاری انتخابات دارد، گفت: “تصمیم گیری در این باره به عهده دوک بزرگ است.”

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فعالیتهای سیاسی او پایان یافته و یا این که در انتخابات آتی شرکت خواهد کرد هم گفت: “خیلی دوست دارم در انتخابات آتی هم شرکت کنم ولی حزب من امشب تشکیل جلسه خواهد داد و فردا پاسخ این سوال بهتر مشخص خواهد شد.”

اما به نظر می رسد که آقای یونکر همچنان در میان افکار عمومی لوکزامبورگ محبوبیت داشته باشد.

یک شهروند این کشور می گوید: “احمقانه است که برای رسوایی که همه آن را می دانستند، استعفا دهد. نمی فهمم که چرا او این کار را کرد. او برای 18 سال نخست وزیر خوبی بود. کارش را خوب انجام داد ولی برای یک موضوع احمقانه استعفا داد.”

شنود مکالمات سیاستمداران این کشور و خرید خودروهای با استفاده شخصی توسط برخی از اعضای سرویس اطلاعاتی، دلیل استعفای نخست وزیر لوکزامبورگ اعلام شده است.

انتظار می رود انتخابات زودهنگام این کشور کوچک سلطنت مشروطه اروپایی، حدود سه ماه دیگر برگزار شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.