خبر فوری
This content is not available in your region

لوکزامبورگ انتخابات زودهنگام برگزار می کند

نظرها
لوکزامبورگ انتخابات زودهنگام برگزار می کند
اندازه متن Aa Aa

ژان کلود یونکر، نخست وزیر این کشور، تحت فشار مخالفانش برای کناره گیری از قدرت، از تصمیم خود برای استعفا و برپایی انتخابات زودهنگام خبر داد.

آقای یونکر ضمن اعتراف ضمنی به اشتباهاتش گفت: «من بدون اشتباه نیستم. من مسئول اشتباهاتم هستم، این اشتباهات کوچک. من به اعتراضاتی که پارلمان طرح کرده بود پاسخ دادم. اما پارلمان به اعتراضات من نسبت به این اعتراضات پاسخی نداده است. بنابراین هیچ گزینه ای جز سازماندهی انتخابات زودهنگام باقی نمی ماند.»

روز چهارشنبه متحدان سوسیالیست او، وی را رها کردند و به این ترتیب حزب متبوع او با ۲۶ کرسی از شصت کرسی از ۶۰ کرسی در اقلیت قرار گرفت.

نخست وزیر لوگزامبورگ در پی بالا گرفتن رسوایی استراق سمع غیرقانونی و فساد مالی عصر چهارشنبه برای پاسخگویی به اتهام های مطرح در کمیته ویژه تحقیق و تفحص پارلمان حاضر شد.

در همین زمینه کلود مایش، سخنگوی حزب دموکرات گفت: «آنچه در حال حاضر روی داده این است که ما بعنوان حزب دموکرات چهار هفته گذشته از دولت او خواستیم تا کارش را پایان و جای خود را به دولت بعدی بدهد و یک انتخابات جدید برگزار شود چون لوکزامبورگ مشکلات زیادی دارد و می بینیم که دولت او درگیر رسوایی ها و موارد مربوط به سرویس های مخفی و امنیتی است.»

انتخابات زودهنگام احتمالا در ماه اکتبر برگزار خواهد شد. با اینکه آقای یونکر در میان بخش قابل توجهی از جامعه از اقبال خوبی برخوردار است اما معلوم نیست که بتواند از رقبا پیشی بگیرد.

همانطور که خبرنگار یورونیوز می گوید «ژان کلود یونکر رکورد دار طول مدت نخست وزیری در اروپاست. او اداره کشورش را از سال ۱۹۹۵ در اختیار دارد. از آنجایی که وی در انتخابات زودهنگام بار دیگر شرکت خواهد کرد، رای پارلمان لزوما به معنای آن نیست که حیات سیاسی او پایان می گیرد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.