خبر فوری
This content is not available in your region

خاکسپاری بقایای اجساد قربانیان جنگ سربرنیتسا

نظرها
خاکسپاری بقایای اجساد قربانیان جنگ سربرنیتسا
اندازه متن Aa Aa

در هجدهمین سالروز قتل حدود هشت هزار مسلمان در بسنی مراسم خاکسپاری ۴۰۹ جسدی که تازه کشف شده اند، برگزار شد. یکی از این قربانیان کودک بوده است.

تیرماه ۱۳۷۴ نیروهای وفادار به راتکو ملادیچ، از فرماندهان صحرایی جنگ یوگوسلاوی سابق، سربرنیتسا را اشغال کردند و در ظرف پنج روز هزاران نفر را به گلوله بستند و اجسادشان را با بولدوزر در گورهای دسته جمعی ریختند.

یک زن که در این مراسم دو پسرش را به خاک سپرده می گوید: “به ما زنگ زدند و گفتند که از آن جسدها فقط چند استخوان پیدا کرده اند. پرسیدند که می خوام آنها را دفن کنم. گفتم: بله. این تنها کاری است که می توانم بکنم، حالا که زنده ام”.

سانِلا صالحوویچ که بقایای برادرش را دفن کرده می گوید: “از یک سو دانستن محل بقایا حس اندک آرامشی می دهد. ولی از سوی دیگر این هم کار سختی است. هرچند باید دل قوی داریم و هر آن چه را که تحمل شدنی است، تحمل کنیم”.

در جنگ سه ساله بسنی که از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ ادامه داشت، حدود ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند. در برهه هایی از جنگ نیروهای راتکو ملادیچ اقوام غیر صرب را از مناطق تحت کنترلشان راندند یا آنها را کشتند. جنگ میان صرب ها و کروات ها و مسلمانان کشور را تکه پاره کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.