خبر فوری
This content is not available in your region

اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا را درباره موسسات اسرائیلی محکوم کرد

نظرها
اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا را درباره موسسات اسرائیلی محکوم کرد
اندازه متن Aa Aa

دولت اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا را مبنی بر محروم کردن بخشی از موسسات اسرائیلی از کمکهای مالی این اتحادیه محکوم کرد.

بر اساس تصمیم جدید اتحادیه اروپا، موسسات اسرائیلی که در داخل سرزمینهای فلسطینی که به اشغال اسرائیل درآمده است فعالیت می کنند از سال آینده میلادی کمکهای اتحادیه اروپا را دریافت نخواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا می گوید: «این قانون با سیاستهای همیشگی اتحادیه اروپا در این رابطه هماهنگ است. ما ساخت و سازهای اسرائیل در سرزمینهای فلسطینی را بر خلاف قوانین بین المللی می دانیم. همان طور که قبلا اشاره کردم، اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل را بر سرزمینهای اشغالی فلسطینیها به رسمیت نمی شناسد.»

سیلوان شلعوم، وزیر توسعه منطقه ای اسرائیل می گوید: «اروپاییها بار دیگر مرتکب اشتباه بزرگی می شوند. آنها همیشه خواهان ایفای نقشی بزرگ در روند مذاکرات صلح بوده اند اما کارهایشان به ما ثابت می کند که قادر به ایفای نقش بزرگ نیستند. چرا که آنها دیدگاه منصفانه ای در منازعه بین اسرائیلیها و فلسطینیها ندارند.»

حدود نیم میلیون یهودی در بیش از صد شهرکی زندگی می کنند که در کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس ساخته شده اند و اسرائیل پس از جنگ 1967 این مناطق را به اشغال خود درآورد.

یکی از ساکنان یهودی بیت المقدس می گوید: «من کاملا مخالف این تصمیم هستم. آنها نباید بین ساکنان شهرکهای یهودی و ساکنان بقیه مناطق اسرائیل تفاوت قائل بشوند. به نظر من همه ما اسرائیلی هستم و هیچ تفاوتی نباید بین ما باشد.»

حدود یک ماه پیش اسرائیل علی رغم درخواستهای مکرر اتحادیه اروپا و آمریکا شهرک سازی در سرزمینهای اشغالی فلسطینیها را از سر گرفت.

مذاکرات مستقیم صلح بین اسرائیل و فلسطینیها از حدود پنج سال قبل متوقف شده است. اسرائیل اعتقاد دارد که تلاش فلسطینیها برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی در سازمان ملل مانع ادامه مذاکرات صلح است.

از طرفی فلسطینیها می گویند که پیش از هرگونه مذاکره ای اسرائیل باید شهرک سازی در سرزمینهای اشغالی فلسطین را متوقف کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.