وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اخوان المسلمین مصر: "دعوت السیسی به تظاهرات، دعوت به جنگ داخلی است"

اخوان المسلمین مصر: "دعوت السیسی به تظاهرات، دعوت به جنگ داخلی است"
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حدود سه هفته پس از سرنگونی حکومت محمد مرسی توسط ارتش مصر، عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع و فرمانده ارتش این کشور ضمن ایراد سخنانی در روز چهارشنبه، از تمامی شهروندان این کشور خواست تا در حمایت از ارتش و دولت موقت، روز جمعه به خیابان ها آمده و به راهپیمایی بپردازند.

این در حالی است که درگیریهای داخلی سه هفته گذشته در مصر حداقل 200 کشته بر جا گذاشته است.

او گفت: “من از شما می خواهم به خیابانها آمده و نشان دهید که حامی ارتش و پلیس هستید تا از این طریق بتوانیم به خشونت و تروریسم پایان دهیم. ما به کسی خیانت نکردیم. فکر نکنید که من به رییس جمهور سابق خیانت کردم. من همیشه به او گفته ام که ارتش مصر متعلق به همه مردم مصر است.”

اما اخوان المسلمین با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن اظهارات ژنرال السیسی، آن را “دعوت به جنگ داخلی” خواند.

یکی از حامیان محمد مرسی با بیان این که ژنرال السیسی بخشی از یک توطئه خارجی است، گفت: “هدف از این توطئه ایجاد اختلاف میان حامیان و مخالفان مرسی است. مانند همان کاری که در سوریه و یمن صورت گرفت. اما این کار در مصر انجام نخواهد شد زیرا ارتش مصر یک ارتش مردمی است. همان طور که آنها قبلا هم ثابت کرده اند، ارتش مصر متعلق به مردم و نه السیسی و نه حسنی مبارک است.”

عصام العریان، از رهبران اخوان المسلمین مصر هم تاکید کرده که “تهدیدات” ژنرال السیسی، میلیونها طرفدار مرسی را برای تظاهرات به منظور بازگرداندن او به قدرت، مایوس نخواهد کرد.