وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

درگیری میان هواداران محمد مرسی و ارتش مصر دهها کشته بر جای گذاشت

درگیری میان هواداران محمد مرسی و ارتش مصر دهها کشته بر جای گذاشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خیابانهای قاهره، پایتخت مصر همچنان شاهد تظاهرات و درگیری میان هواداران اخوان المسلمین و ارتش این کشور است.

به گفته سخنگوی اخوان المسلین بدنبال حمله نیروهای ارتش به هواداران محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده، دستکم ۷۰ تن کشته شده اند. این درگیری ها عمدتا در نزدیکی مسجد رابعه العدویه رخ داده است.

صدها تن نیز زخمی شده اند که گروهی از آنها به بیمارستان اخوان المسلین واقع در شمال شرق پایتخت منتقل شده اند. گزارشها حاکی از آن است که به این افراد با تفنگ ساچمه ای شلیک شده است.

در گیری های خشونت آمیز میان حامیان و مخالفان محمد مرسی، در شهر اسکندریه نیز قربانی بر جای گذاشته و منجر به کشته شدن دستکم ۷ تن شده است.

مدیر بیمارستانی که مجروحان اخوان المسلین به آنجا منتقل شده اند، به خبرنگار یورونیوز می گوید:«تمام این مجروحانی که به اینجا منتقل شده اند، شرایط وخیمی دارند. چند دقیقه با من بیایید و یکی از این مجروحان را جان باخته و شهید شده را ببینید. تمام آنها به ضرب گلوله و با تفنگ ساچمه ای زخمی شده اند. خودتان بیاید و ببینید.»

از سوی دیگر اخوان المسلمین اعلام کرده که هم چنان برای «تظاهرات صلح آمیز» در خیابانها خواهد ماند.

یکی از رهبران آنها می گوید: «ما در اینجا با آرامش نشسته ایم. این حق ماست که در برابر دنیا بایستیم و بگوییم که این مردم حق دارند رئیس جمهوری خود و مجلس را انتخاب کنند و قانون اساسیِ خودشان را بنویسند. هیچ نیروی نظامی حق ندارد که صبح از خواب بیدار شود و ناگهان تصمیم بگیرد نمایندگان مردم و کسانی را که مردم به ریاست برگزیده اند، دستگیر و قانون اساسی را معلق کند.»

ارتش مصر در اولتیماتومی به گروه اخوان المسلمین تا عصر روز شنبه فرصت داده تا به مخالفت های خود با دولت انتقالی و پایان دهند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز از قاهره می گوید: «مهلت ۴۸ ساعته ای که ارتش برای رسیدن به آشتیِ ملی داده بود، هنوز به پایان نرسیده است. درگیری های خونین در میدان رابعه العدویه به خوبی از وخامت شرایط امنیتی حکایت می کند. فضای حاکم بر اینجا، فضای ترس و وحشت است و بیم این می رود که شرایط از این هم بدتر شود.»