وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دیدار سیاسی-مذهبی پوتین از اوکراین آغاز شد

دیدار سیاسی-مذهبی پوتین از اوکراین آغاز شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در مراسمی تاریخی و ملی وارد اوکراین شد. این مراسم به مناسبت 1025 سالگی تعمید مردم سرزمین موسوم به روس کیف برگزار شد.

مراسم اصلی در برابر بنای یادبود ولادیمیر کبیر برگزار شد. مردی که عامل اصلی تغییر دین اهالی روس کیف به مسیحیت بود.

روسِ کیف نام دولتی اروپایی است که در اواخر قرن نهم میلادی تشکیل شد و پایتخت آن کیف بود. این دولت در قرن 14 میلادی و بر اثر حمله مغولها سقوط کرد.

در میان میهمانان عالی رتبه این مراسم رهبران کلیسای ارتدوکس از روسیه، بلاروس، صربستان و بلغارستان حضور داشتند.

سران دو کشور در شرایطی با یکدیگر دیدار کرده اند که اوکراین، که زمانی تحت نفوذ فراوان روسیه بود، به تلاشهایش برای نزدیک شدن به اتحادیه اروپا ادامه می دهد.

ویکتور یانوکوویچ، از سه سال قبل که به رئیس جمهوری اوکراین رسید تلاش کرده است همزمان با نزدیکی به اتحادیه اروپا، متحد روسیه باقی بماند.

همزمان با این مراسم گروهی از مردم اوکراین که مخالف حضور ولادیمیر پوتین و رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه بودند تجمع کردند. هرچند نیروهای پلیس با برقراری تدابیر امنیتی بی سابقه ای در مرکز شهر کیف، عملا اجازه راه پیمایی را به حاضران در تجمع ندادند.

آقای پوتین به همرای همتای اوکراینی خود قرار است با رهبر کلیسای ارتدوکس اوکراین دیدار و از کلیسای جامع این کشور بازدید کند.

آنجلینا کاریاکینا، گزارشگر یورونیوز از کیف می گوید: «جشن 1025 سالگی تعمید مردم روسِ کیف فرصت خوبی به روسای جمهوری دو کشور روسیه و اوکراین داده است تا درباره موضوعات مهم دوجانبه گفتگو کنند. اما نکته اصلی همچنان این مساله است که اوکراین چطور می تواند بین همکاری با روسیه و ادغام در این کشور تفاوت قائل شود.»