خبر فوری

اتهام راننده حادثه قطار در اسپانیا قتل غیرعمد است

اتهام راننده حادثه قطار در اسپانیا قتل غیرعمد است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

راننده قطار واژگون شده در اسپانیا به قتل غیرعمد در اثر سهل انگاری متهم شد.

فرانسیسکو خوزه گارسون، راننده ۵۲ ساله این قطار که در این حادثه بصورت سطحی مجروح شده و تحت بازداشت بود، پس از خروج از بیمارستان به مرکز پلیس منتقل شد.

حداکثر سرعت مجاز در محل حادثه، هشتاد کیلومتر در ساعت بوده در حالی که قطار با سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت بوده است.

خورخه فرناندز دیاز، وزیر کشور اسپانیا می گوید: «راننده قطار در مرکز پلیس است. او با حکم قاضی بازداشت شده و اتهام او قتل غیر عمل به علت بی احتیاطی است.»

خارج شدن قطار از ریل، چهارشنبه شب (دوم مردادماه) در سانتیاگو دِکمپوستلا، سبب کشته شدن دستکم ۷۸ تن شده و نزدیک به ۱۸۰ زخمی برجای گذاشته است.

۷۱ تن از مجروحان در بیمارستان بستری شده اند که از این میان حال ۳۱ نفر وخیم گزارش می شود. در میان مجروحان تعدادی کودک نیز دیده می شود.

سانتیاگو گونزالس، افسر بازنشسته ارتش ازمسافران قطار، در واگن پشتی راننده بوده است. وی برغم اینکه از ناحیه پا مجروح شده، تلاش کرده تعدادی از مسافران را نجات دهد.

گونزالس مشاهدات خود را اینگونه شرح می دهد: «مردم را می دیدم، شاید فقط سرهایشان و چشمان گریانشان را. فریاد نجاتشان را می شنیدم. موفق شدم چندیدن بار به داخل واگن بروم و تعدادی از آنها را بیرون بکشم.»

این حادثه یکی از مرگبارترین حوادث در بخش حمل و نقل ریلی، در ۴۰ سال گذشته در اسپانیا توصیف می شود.

بدنبال این حادثه ماریانو راخوی، نخست وزیر سه روزعزای عمومی در این کشور اعلام کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.