خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش بنیانگذار ویکی لیکس به حکم دادگاه سرباز آمریکایی متهم به افشاگری

نظرها
واکنش بنیانگذار ویکی لیکس به حکم دادگاه سرباز آمریکایی متهم به افشاگری
اندازه متن Aa Aa

یک دادگاه در آمریکا بَردلی مَنینگ، سرباز آمریکایی متهم به درز اسناد محرمانه در مورد اتهام “جاسوسی” گناهکار و در ارتباط با اتهام “کمک به دشمن” که در بین ۲۰ اتهام وی مهمترین بود بی گناه شناخت.

بردلی منینگ گرچه به انتقال ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک به گروه افشاگر ویکی لیکس اعتراف کرده اما انگیزه اش را برانگیختن بحث عمومی درباره سیاست خارجی ایالات متحده دانسته و گفته که قصد ضربه زدن به امنیت ملی را نداشته است.

افشاگری بردلی منینگ، بزرگترین نمونه درز اطلاعات طبقه بندی شده در تاریخ ایالات متحده آمریکا محسوب می شود.

جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس در رابطه با اتهامات بردلی منینگ گفت: “جاسوسی همیشه نخستین اتهامی است که افشاگران اطلاعات در آمریکا با آن روبرویند. این موضوع نمونه ای از افراطگرایی امنیت ملی و قضاوت کوته بینانه ای است که با آن مدارا نمی شود. افشاگری برای عموم را هیچ وقت نمی توان جاسوسی دانست. “

از مجموع ۲۰ اتهامی که بردلی منینگ هم اکنون با آن روبروست، وی به ۱۰ مورد از آنها اعتراف کرده است.

در حالیکه دولت آمریکا ادعا می کند افشاگری این سرباز آمریکایی ضربه سنگینی به منافع ملی و حیثیت دیپلماتیک کشور زده است، لیبرال های این کشور از او بسان یک قهرمان یاد می کنند و وی را جوان جسوری توصیف می کنند که به افشای کشته شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان پرداخته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.