خبر فوری

انتخابات در زیمبابوه؛ موگابه رای خود را به صندوق انداخت

انتخابات در زیمبابوه؛ موگابه رای خود را به صندوق انداخت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ساعاتی پس از بازگشایی مراکز اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه، رابرت موگابه به امید حفظ قدرت رای خود را به صندوق انداخت. آقای موگابه که ۳۳ سال است بر مسند قدرت تکیه زده، این بار سعی دارد تصویری دموکراتیک از ساختار سیاسی کشورش به نمایش بگذارد.

رقیب اصلی او، مورگان چانگیرای، نخست وزیر کنونی و نامزد ناکام دوره پیشین است. او در سخنانی خطاب به خبرنگاران گفت: «حضور چشمگیر مردم، انسان را بشدت تحت تاثیر قرار می دهد. پس از سپری کردن یک دوره درگیری، مملو از شک و تردید و خشونت، به نظر می رسد که اکنون آرامش به زیمبابوه بازگشته و کشور می تواند به آینده امیدوارانه تر بنگرد.»

باوجود این سخنان، نزدیکان آقای چانگیرای بیم این دارند که مانند سال ۲۰۰۸، گوی پیروزی را در دقایق پایانی از دست بدهند. در آن زمان، وی در دور نخست از رابرت موگابه پیش افتاد، اما بروز برخی تقلبات و درگیری ها، او را مجبور به قبول شکست کرد.

آقای موگابه اجازه حضور ناظران اروپایی در این انتخابات را نداده است. نکته ای که موجب تقویت شک و تردید در مورد سلامت انتخابات شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.