خبر فوری

نخست وزیر اسپانیا: بدون مدرک و دلیل اتهام نزنید

نخست وزیر اسپانیا: بدون مدرک و دلیل اتهام نزنید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در سخنانی در پارلمان این کشور با تاکید بر اینکه گناهی از او سر نزده، اتهامات وارده به او و حزب متبوعش را رد کرد.

ماه گذشته، لوییس بارسناس، خزانه دار پیشین «حزب مردم» مدعی شده بود که آقای راخوی برای مدت ۱۱ سال، سالانه ۲۵ هزار یورو از برخی روسای شرکت های خصوصی پول دریافت می کرده است.

نخست وزیر اسپانیا در واکنش به این اتهامات، اعتبار اظهارات بارسناس را زیر سوال برد و گفت: « درست است که من اشتباه کردم و به شخصی که مدعیِ بیگناهی است اعتماد کردم، اما هیچگاه برای اختفای اتهامات او تلاش نکردم.»

ماریانو راخوی، سپس با انتقاد از احزاب مخالف که خواهان استعفای او شده بودند گفت: «باور کردنی نیست که برخی اینجا در اسپانیا، ناگهان قاضی القضات می شوند و بدون هیچ مدرک و دلیلی، اتهام می زنند و از یک سوء ظن کوچک حمایت می کنند.»

باوجود این سخنان احزاب مخالف همچنان اعتبار او را زیر سوال می برند. آلفردو پرز روبالکابا، رهبر حزب سوسیالیست، گفت: « شما [آقای راخوی]، ۲ مارس گذشته، در مورد حساب های مالیاتی حزب مردم به ما دروغ گفتید. گفنید همه این اتهامات دروغ محض است. گفتید و باز هم تکرار می کنید، در هنگامی که وزیر بودند، هیچگاه پول غیرقانونی دریافت نکردید.»

احزاب مخالف دولت انتشار صفحاتی از دفاتر حسابرسی خزانه داری حزب مردم در مطبوعات اسپانیا و همچنین اعترافات خزانه دار سابق این حزب را نشانی از فساد مالی برخی از رهبران حزب حاکم از جمله ماریانو راخوی، می دانند.

کشف حساب های مخفی لوییس بارسناس با مبالغی بالغ بر ۴۸ میلیون یورو موجب بازداشت خزانه دار سابق حزب مردم شد. او که از ماه گذشته میلادی به اتهام فساد مالی و مالیاتی، و پولشویی در زندان به سر می برد، سالها از نزدیکان ماریانو راخوی محسوب می شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.