خبر فوری
This content is not available in your region

متهمان پرونده "ارگنکون" در ترکیه در آستانه دریافت حکم قرار دارند

متهمان پرونده "ارگنکون" در ترکیه در آستانه دریافت حکم قرار دارند
اندازه متن Aa Aa

قرار است روز دوشنبه پنجم ماه اوت، در مورد پرونده موسوم به سازمان مخفی ارگنکون در ترکیه، که متهمان آن در زندان سیلیوری به سر می برند و این کشور را به دو بخش موافقان و مخالفان محاکمه آنها تقسیم کرده است، حکم دادگاه صادر شود.

هنده اوزهابش، تحلیلگر بنیاد مطالعات اقتصادی و اجتماعی در ترکیه می گوید: “معافیت از مجازات برای جرائمی که به ویژه دیپلمات ها و نیروهای انتظامی و امنیتی مرتکب می شوند، در ترکیه عادی شده است. به خصوص در مورد قتل ها و ترورهای ناشناخته، یعنی مردمی که پس از فرستادن آنها به زندان ناپدید می شوند. بنابراین محاکمه متهمان پرونده ارگنکون، می تواند اولین کوشش دولت برای طرح اینگونه جرایم و نیز نقض حقوق بشر در دادگاه باشد.”

پرونده ارگنکون شامل ۲۷۵ نفر است که ژنرال های بازنشسته ارتش، وکلا، روزنامه نگاران، استادان دانشگاه و فعالان لائیک و سکولار را دربر می گیرد. آنها طی پنج سال گذشته متهم شده اند که با تشکیل سازمانی مخفی برای سرنگونی حکومت حزب رجب طیب اردوغان یعنی حزب عدالت و توسعه تلاش کرده اند.

دولت ترکیه روز شنبه باردیگر فرماندهان جدیدی را در بالاترین رده های نیروهای مسلح در این کشور منصوب کرد که نشان از نگرانی دولت و کنترل مداوم ارتش دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.