خبر فوری

تنش بین بریتانیا و اسپانیا بر سر کنترل عبور و مرور در منطقه جبل طارق

تنش بین بریتانیا و اسپانیا بر سر کنترل عبور و مرور در منطقه جبل طارق
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سه کشتی جنگی بریتانیا روز دوشنبه به روال معمول بندر پورتسموث در جنوب این کشور را به سمت دریای مدیترانه ترک کردند، اما این بار گویا حرکت کشتی ها تصویری از صف بندی در منطقه جبل طارق بین اسپانیا و بریتانیا ایجاد کرده است.

در پایان هفته ای که گذشت، اسپانیا کنترلی سختگیرانه و غیر معمول را برخودروهایی که از اسپانیا عازم جبل طارق بودند اعمال کردند که باعث ایجاد صف طویل و معطلی بسیار رانندگان شد. جبل طارق در قلمروی بریتانیاست اما در حوزه توافق شنگن نیست.

اکنون در حالی که بریتانیا در این باره به اتحادیه اروپا شکایت برده، اسپانیا قصد دارد به سازمان ملل مراجعه کند.

یکی از رانندگان منتظر در صف می گوید: “ماموران به جستجوی گسترده در خودروها می پردازند. قبلا به این سختی نبود. به هرحال کار آنهاست.”

و صاحب یک خودروی دیگر: “این کار بسیار سخت گیرانه و برای کارگران غیر محترمانه است. روزانه ده هزار نفر از ما با قرارداد کار از اینجا عبور می کنیم. پانزده هزار نفر هم به خانه هایشان و یا به بازار می روند. بنابراین روزانه بیست و پنج هزار نفر تحت فشار این شرایط قرار می گیرند.”

اسپانیا می گوید سختگیری بیشتر عبور و مرور قانونی و برای جلوگیری از پولشوئی و قاچاق است. اگرچه نخست وزیران بریتانیا و اسپانیا هفته گذشته در این زمینه با هم گفتگو کردند، اما این گفتگوها به نتیجه ای نرسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.