خبر فوری

یک متهم جنایات دوران فاشیسم نازی یکماه قبل از محاکمه خود درگذشت

یک متهم جنایات دوران فاشیسم نازی یکماه قبل از محاکمه خود درگذشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لاسلو چاتاری، یکی از متهمان ارتکاب جنایات جنگی در دوران فاشیسم نازی، روز شنبه دهم اوت ۲۰۱۳ در سن ۹۹ سالگی و در آستانه برگزاری دادگاه خود در ماه سپتامبر، به علت ذات الریه در بیمارستانی در بوداپست پایتخت مجارستان درگذشت.

لاسلو چاتاری را روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر پس از بازگشت او از کانادا به مجارستان در سال ۲۰۱۰ شناسایی کردند. محاکمه او در ژوئیه ۲۰۱۲ آغاز و تاریخ دادگاه بعدی او سپتامبر ۲۰۱۳ تعیین شده بود.

زولتان رادنوتی، یک خاخام در بوداپست می گوید: “او به شوه سنتی از محاکمه فرار نکرد، بلکه او به چنگ قانون افتاد و قبل از مرگ با دادگاه روبرو شد.”

با این حال روز دوشنبه دربرابر آپارتمان چاتاری تظاهراتی در اعتراض به مسامحه دادگاه در از دست دادن فرصت محاکمه نهایی وی صورت گرفت.

گوستاو زولتای، عضو یکی از خانواده های قربانی هولوکاست و مدیر فدراسیون جامعه های یهودی در مجارستان می گوید: “چگونه می توان بخشید؟ من ۱۷ عضو خانواده از جمله پدر و مادرم را در هولوکاست از دست داده ام. من حق ندارم ببخشم. اگر چنین کنم از خاطره قربانیان هتک حرمت کرده ام. اما صلح و آشتی وظیفه ماست.”

لاسلو چاتاری متهم بود که در جریان جنگ جهانی دوم از مسئولان تبعید یهودیان مجارستان و اعزام ۱۵۰۰۰ تن از آنها به اردوگاه مرگ آشویتس بوده است. او تا سال ۱۹۹۷ در کانادا زندگی می کرد و برای اولین بار در این کشور مورد شناسایی قرار گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.